Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Na półmetku Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce
Około 500 rozpoczętych projektów, ponad 200 już zrealizowanych, niezliczone formalne i zupełnie prywatne polsko-niemieckie spotkania, a przede wszystkim ciągłe odkrywanie nowych wymiarów sąsiedzkiej przyjaźni – taki jest właśnie bilans trwającego już od ponad 180 dni Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce. Rozpoczęte w maju wspólne przedsięwzięcie obu rządów okazało się doskonałym sposobem na podkreślenie niezwykłego bogactwa kontaktów istniejących między narodami. W drugim półroczu organizatorzy przewidują jeszcze więcej wyjątkowych wydarzeń, dzięki którym Polacy i Niemcy otrzymają kolejne impulsy do zbliżenia.
Imponujące statystyki potwierdzają tezę, że w Roku Polsko-Niemieckim każdy znajdzie coś dla siebie. Siłą tego projektu jest jego różnorodność. Pod wspólną nazwą „Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006” kryją się setki wystaw, koncertów, konferencji i konkursów opowiadających o polsko-niemieckiej przyjaźni zakorzenionej w codziennych kontaktach. Obecnie doliczyć się można około 700 projektów, które zostały już zrealizowane lub wciąż trwają. Organizatorzy i partnerzy Roku Polsko-Niemieckiego podkreślają, iż statystyki na półmetku programu dowodzą, iż taka inicjatywa jest ważna i potrzebna.
– Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że tak wiele osób zaangażowało się w Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 w Polsce. Za nami kilkaset projektów, dzięki którym przedstawiciele obu krajów mogli pogłębić już istniejące, lub zawrzeć nowe przyjaźnie – i to jest właśnie najważniejszy rezultat tego przedsięwzięcia. Jesteśmy sąsiadami i dlatego niezwykle ważne jest, aby była w nas chęć zbliżania się
– powiedział dr Reinhard Schweppe, Ambasador Niemiec w Polsce.
Różnorodność projektów wpisanych w kalendarz Roku Polsko-Niemieckiego jest najlepszym świadectwem ogromnego zaangażowania wielu, wyjątkowych ludzi. Są wśród nich zarówno wybitni twórcy sztuki wysokiej, przedstawiciele zaliczani do nurtu kultury alternatywnej, duchowni, sportowcy, pracownicy organizacji pozarządowych, uczniowie, nauczyciele i studenci, jak i przedstawiciele innych grup zawodowych, choćby strażacy. Wydarzenia Roku Polsko-Niemieckiego to coś więcej niż jedynie sposób na interesujące spędzenie czasu, to rozbudzanie chęci poznania, promowania bliskiego sąsiada. To dzięki tego typu przedsięwzięciom mamy szansę stworzyć nowy rozdział w polsko-niemieckich relacjach.
Projekty w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce organizowane są na terenie całego kraju. Najwięcej polsko-niemieckich wydarzeń miało do tej pory miejsce w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim i wielkopolskim. Jeśli zrealizowane projekty podzielimy na kategorie tematyczne zobaczymy, iż najczęściej organizowane były imprezy kulturalne, w tym koncerty, spektakle taneczne i przedstawienia teatralne.
Dane: Ambasada Niemiec w Polsce, informacje własne.
– Rok Polsko-Niemiecki to projekt tematycznie bardzo szeroki, obejmujący wiele płaszczyzn. Jest to też inicjatywa, która obejmuje wydarzenia o różnej skali. Mieliśmy w nim zarówno tak spektakularne wydarzenia, jak inscenizacje wielkich oper na deskach prestiżowych scen muzycznych i teatralnych całej Polski, jak i imprezy lokalne aktywizujące społeczność małych miejscowości. Jednak tak naprawdę nie liczba uczestników jest miarą powodzenia projektu. Każde, nawet najmniejsze przedsięwzięcie jest bowiem ważnym wkładem w realizację założeń Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 – w pogłębianie przyjaźni między Polakami i Niemcami – powiedział Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.
Dane: Ambasada Niemiec w Polsce, informacje własne.
Sukcesem okazała się również, ciesząca się rosnącą popularnością, oficjalna strona Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce – www.de-pl.info. Witryna wystartowała na początku marca 2005 roku i od tamtej pory liczba odwiedzających ją internatów systematycznie rośnie. W październiku br. odnotowano prawie 19 tysięcy odsłon serwisu. Na początku września wizerunek Roku w Internecie został udoskonalony – dotarcie do informacji o wydarzeniach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce stało się jeszcze prostsze. A wszystko dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań m.in. interaktywnego kalendarza, który pozwala na szybkie odnalezienie interesującego projektu.
Program Roku adresowany jest do wszystkich grup wiekowych. Szczególne miejsce organizatorzy przewidzieli w nim jednak dla młodzieży, gdyż to właśnie ona kształtować będzie stosunki polsko-niemieckie w kolejnych dziesięcioleciach. Dlatego też większość projektów zaplanowanych na drugie półrocze, kierowanych będzie do młodszego pokolenia. Szczególnie interesującym punktem obchodów Roku Polsko-Niemieckiego jest konkurs dla młodych twórców z Polski i Niemiec „Polska-Niemcy: Instrukcja obsługi”. W trzech kategoriach konkursowych: fotografia, film krótkometrażowy i esej/reportaż młodzi artyści będą mogli stworzyć własną instrukcję obsługi kraju sąsiada. Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie Roku Polsko-Niemieckiego www.de-pl.info
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42