Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Nagrody autora gliwickiej tetralogii
Bawarska Akademia Sztuk Pięknych w Monachium po raz pierwszy przyznała nagrodę imienia Horsta Bienka – wybitnego niemieckiego pisarza z Górnego Śląska. Oficjalne wręczenie odbędzie się 1 grudnia w Gliwickim Teatrze Muzycznym w 15. rocznicę śmierci artysty. Pierwszymi laureatami są dr Alfred Kollerisch, zdobywca nagrody głównej oraz Anja Utler, która otrzyma nagrodę stypendialną. To wyjątkowe wydarzenie stanowi jeden z ważniejszych punktów kalendarza obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Horst Bienek należał do ludzi wszechstronnych. Tworzył wiersze, prozę, eseje, był również radiowcem i reżyserem filmowym. Przez wiele lat znajdował się na indeksie autorów, których książki nie mogły być wydawane w oficjalnym obiegu w Polsce.
W świecie literackim zasłynął dzięki swojej powieści zatytułowanej „Cela” oraz gliwickiej tetralogii, cyklowi utworów poświęconych życiu na terenach Górnego Śląska, obejmującym „Pierwszą Polkę”, „Wrześniowe światło”, „Czas bez dzwonów” oraz „Ziemię i ogień”. Wśród dzieł odnoszących się do tematów górnośląskich znalazł się również zbiór wierszy zatytułowany „Gliwickie dzieciństwo”, oraz książki „Opis pewnej prowincji”, „Podróż do krainy dzieciństwa” oraz „Brzozy” i wielkie piece. Dzieciństwo na Górnym Śląsku”. Życie Horsta Bienka toczyło się w niezwykle burzliwych czasach. Okres II wojny światowej pisarz spędził na terenach rodzinnego Śląska. Po zakończeniu działań wojennych został przesiedlony do radzieckiej strefy okupacyjnej w Berlinie. W 1951 roku oskarżono go o szpiegostwo przeciw ZSRR i skazano na 25 lat przymusowej pracy w kopalni w Workucie, gdzie spędził następne 5 lat. Dzięki ogłoszonej amnestii wrócił do Niemiec Zachodnich. Zmarł 7 grudnia 1990 roku w Monachium.
Organizatorzy uroczystości, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Bawarska Akademia Sztuk Pięknych w Monachium oraz Samorząd Miasta Gliwice, zadbali o stworzenie programu, który pozwoli lepiej poznać twórczość i niezwykłą biografię Horsta Bienka, oraz przybliży bogate dzieje literatury śląskiej. Od 30 listopada do 3 grudnia, podczas wydarzeń towarzyszących ceremonii wręczenia nagród, będzie można uczestniczyć w spotkaniach autorskich i debatach. Organizatorzy pomyśleli też o niekonwencjonalnym sposobie na zdobycie wiedzy. W tym celu przygotowano dwie wycieczki tematyczne. Dawid Smolorz poprowadzi nas „Śladami Horsta Bienka” i pokaże szlak „Literackiego Świata Górnego Śląska”. Natomiast w kinie Bajka udamy się w podróż filmową m.in. do „Die verrinnende Zeit” autorstwa pisarza. Ponadto w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zostanie otwarta wystawa poświęcona biografii i dorobkowi twórczemu Bienka.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42