Wampir Nosferatu na krakowskim Kazimierzu

Specjalnymi gośćmi, odbywającego się w dniach 14-18 października II Festiwalu Filmu Wyż`70, będą młodzi, niemieccy filmowcy. W ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 widzowie obejrzą najciekawsze filmy twórców zza Odry, urodzonych w latach 70-tych. Charakterystyczne dla tych młodych artystów jest świeże spojrzenie na świat. O tym, jakie wspólne elementy rzeczywistości dostrzegają polscy i niemieccy filmowcy, będzie się można przekonać w połowie października w kinie Alchemia, na magicznym, krakowskim Kazimierzu.


Główną ideą Festiwalu Filmu Wyż`70 jest promocja twórczej wolności. Organizatorzy prezentują przede wszystkim filmy młodych artystów, którzy w machinie przemysłu filmowego nie zatracili jeszcze ostrości spojrzenia i szczerości ujęcia tematu.

W programie odnajdziemy świetne, nagradzane już na innych festiwalach, debiuty fabularne młodych niemieckich reżyserów, m.in.: „Katze im Sack” Floriana Schwartza. Widzom zaserwowana zostanie cała seria filmów o Berlinie, zrealizowana przez twórców z tzw. Berliner Underground, a także filmy Caroline Link – m.in.: „Po tamtej stronie ciszy” i „Nigdzie w Afryce”. Organizatorzy przygotowali również specjalną niespodziankę – nieme filmy polskich i niemieckich twórców z muzyką na żywo w wykonaniu znakomitych artystów.

W ten sposób zaprezentowany zostanie m.in. film Friedricha Wilhelma Murnaua – „Nosferatu Wampir”.

Festiwal Filmu Wyż’70 swoją nazwę wziął od wyżu demograficznego.

Twórcy, których filmy prezentowane są na festiwalu, urodzili się w latach 70-tych.

Wszystkich młodych zaczynających teraz swoją karierę dotykają te same problemy – brak pracy, nieumiejętność odnalezienia się w szybko postępującej rzeczywistości, emigracja zarobkowa czy problemy z płcią – o tym właśnie opowiadają filmy festiwalowe. Celem naszego Festiwalu nie jest rozwiązywanie tych problemów, ale przynajmniej zwrócenie na nie uwagi – chwilowe skupienie na tym, co nas otacza i spojrzenie oczami twórcy. Film sprzyja refleksji, ponieważ zatrzymuje nasze życie na kilka godzin i zwraca uwagę na pewien aspekt rzeczywistości, której po wyjściu z kina trzeba stawić czoła. Zestawienie obrazu rzeczywistości polskiej i niemieckiej ma służyć nadaniu mu wyrazistości i jeszcze większemu wzajemnemu zrozumieniu mówi Daniel Musioł, organizator festiwalu.

Festiwal odbywa się w Kinie Alchemia na krakowskim Kazimierzu. Klub Alchemia to dla wielu miejsce niezwykłe, które stało się w ostatnich latach instytucją promującą młodą sztukę i wspierającą artystów niepokornych. Jest to z całą pewnością miejsce idealne do tego, by prowadzić długie rozmowy o sztuce.

Szczegółowy program II. Festiwalu Filmu Wyż’70 znaleźć można na stronie www.fff.art.pl.

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION