Uczniowie z Polski i Niemiec chcą poznawać swoich sąsiadów

Masz mnóstwo kreatywnych pomysłów? Chciałbyś poznać nowych przyjaciół zza Odry lub rozwijać zawarte już polsko-niemieckie znajomości? Chcesz dowiedzieć się jak wygląda praca w międzynarodowej grupie? To wszystko stanie się możliwe za sprawą Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, w ramach którego ogłoszony został konkurs na polsko-niemieckie projekty szkolne. Wystarczy przygotować wspólną pracę konkursową, wykazać się pomysłowością i… dzięki nagrodzie, zaplanować kolejne spotkanie w celu realizacji polsko-niemieckiego projektu!


Do końca stycznia 2006 roku, młodzi ludzie po obu stronach Odry mają niepowtarzalną szansę wykazać się kreatywnością, przedsiębiorczością oraz umiejętnościami pracy w międzynarodowych zespołach. Aby wziąć udział w polsko-niemieckim konkursie należy stworzyć wraz ze szkołą w Niemczech wspólny projekt. Jeśli polska placówka nie posiada jeszcze niemieckiego partnera, może go znaleźć w bazie szkół na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży: www.dpjw.org/kontaktboerse

Forma konkursowych prac jest dowolna i może mieć postać zarówno strony www, szkolnej gazetki, ciekawego wywiadu, płyty z polską i niemiecką muzyką nagraną przez uczniów jak i szkolnego teatru utrwalonego na kasecie. Organizatorzy oczekują innowacyjnych i kreatywnych projektów, które będą odpowiedzią na pytanie – jak najlepiej się poznać.

– Gdybym sam chodził dzisiaj do szkoły, z pewnością zaangażowałbym się w taki projekt – mówi Mirosław Sawicki, Minister Edukacji Narodowej i Sportu – To przecież doskonały sposób na zrealizowanie wielu uczniowskich marzeń – oderwania się od szkolnej rutyny poprzez udział w interesującym przedsięwzięciu, zawarcia przyjaźni z niemieckimi sąsiadami a także podszkolenia znajomości języka obcego. Jest to po prostu szansa na fantastyczną przygodę w europejskim stylu, wygranie nagród i uczestnictwo w obchodach Roku Polsko – Niemieckiego 2005/2006! – dodaje Minister.

Nadesłane prace oceni polsko-niemieckie jury, które szczególną uwagę zwracać będzie na zaangażowanie we współpracę polskich i niemieckich szkół oraz społeczności lokalnych, a także użyteczność wykonanych dzieł dla dalszej współpracy polsko-niemieckiej. Do wygrania są nagrody pieniężne w wysokości od 1500 do 5000 Euro, które przeznaczyć należy na realizację wspólnego projektu. Wręczenie nagród nastąpi w maju 2006, podczas uroczystej gali, w której wezmą udział wysokiej rangi osobistości ze świata polityki.

– Konkurs na najlepsze polsko-niemieckie projekty szkolne w atrakcyjny sposób uczy dialogu, otwartości i współodpowiedzialności. Uczestnicy tego przedsięwzięcia będą mieli szansę współpracować ze swoimi kolegami w polsko-niemieckich zespołach. To dobre przygotowanie do dorosłego życia i pracy w Unii Europejskiej – mówi dr Reinhard Schweppe, Ambasador Niemiec w Polsce.

Organizatorem konkursu jest niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Akcja skierowana jest do dzieci

i młodzieży ostatnich klas szkół podstawowych (klasy 5 i 6), szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całej Polski. Jej celem jest stworzenie sieci współpracujących ze sobą szkół w Polsce i Niemczech, zwiększanie zainteresowania młodego pokolenia sąsiadami oraz rozwijanie partnerskich stosunków polsko-niemieckich i wymiana doświadczeń pomiędzy placówkami. Nauczyciele koordynujący grupy mogą wziąć udział w specjalnym szkoleniu, organizowanym przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, podczas którego zdobędą praktyczne wskazówki dot. metod pracy w międzynarodowych zespołach.

Formularz konkursowy, regulamin oraz kontakt do organizatorów znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce: www.de-pl.info

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION