Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Odwiedziny dalekich krewnych – Heiner Goebbels i Ensemble Modern w Teatrze Narodowym
Na tegorocznym festiwalu „Warszawska Jesień” czekają nas dwa niezwykłe wieczory. 22 i 23 września w Teatrze Narodowym publiczność podziwiać będzie największe dzieło Heinera Goebbelsa – gwiazdorskiego kompozytora muzyki współczesnej z Niemiec. Opera „Krajobraz z dalekimi krewnymi” wykonana zostanie przy udziale Ensemble Modern z Frankfurtu nad Menem, jednej z najznakomitszych formacji grających współczesną muzykę klasyczną.
Büro Kopernikus. Niemiecko-Polskie Projekty Kulturalne we współpracy z Deutscher Musikrat i Gesellschaft zur Verwertung von Leistungsschutzrechten (GVL) zorganizowały ten gościnny występ, który uświetni obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Dzieło Heinera Goebbelsa, które miało swoją premierę przed trzema laty, zostało, zarówno przez krytyków jak i publiczność, przyjęte bardzo entuzjastycznie. Precyzja nakazywałaby w tym przypadku mówić raczej o teatrze muzycznym niż o operze w tradycyjnym rozumieniu. W dziele Goebbelsa nie występuje bowiem wyraźny podział na orkiestrę, chór i aktorów – solistów. Żadna z osób znajdujących się na scenie nie jest sztywno przypisana do jednej roli – muzycy stają się aktorami, aktorzy śpiewają, członkowie chóru wykonują partie solowe. Całość przedstawienia jest połączeniem niezależnych od siebie scen, a każda z nich w subtelny sposób buduje założony przez kompozytora nastrój. Jest to teatr muzyczny na najwyższym poziomie, który, nie operując banałem, dostarcza publiczności niezwykłych wrażeń.
zdjęcie: Wonge Bergmann
– Cieszymy się niezmiernie, że w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 na festiwal „Warszawska Jesień” udało się zaprosić muzyków Ensemble Modern i że dzięki nim po raz pierwszy w Polsce wykonane zostanie dzieło Heinera Goebbelsa – „Krajobraz z dalekimi krewnymi”. Opera ta jest dziełem niezwykłym, nie tylko w sferze muzycznej, ale też wizualnej. Jej wykonanie przez międzynarodowy zespół z pewnością zauroczy każdego melomana! – mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.
Inicjatywa skomponowania tej niecodziennej opery wyszła od Ensemble Modern – założonej w 1980 roku formacji zajmującej się muzyką współczesną. Ensemble Modern jest jednym z najlepszych muzycznych stowarzyszeń tego typu na świecie.
W jej skład wchodzi obecnie 19 solistów, pochodzących z różnych
zdjęcie: Wonge Bergmann
krajów, m.in.Niemiec, Argentyny, Indii i Polski. Specyfiką tworzonej przez nich grupy jest całkowicie demokratyczna organizacja pracy. Formacja nie posiada jednego kierownika muzycznego, o przygotowywanych utworach, koncertach i przyjęciu nowych członków decydują wszyscy. Ensemble Modern daje rocznie około stu koncertów na całym świecie. Artyści pracują też co roku nad około 70 nowymi utworami. W 2003 roku muzycy zostali uznani przez federacyjną Fundację Kultury za „latarnię” współczesnej kultury w Niemczech.
Organizator występu Ensemble Modern w Warszawie:
Büro Kopernikus
Partnerzy:
Warszawska Jesień
Ensemble Modern, Frankfurt n. Menem
Deutscher Musikrat
Gesellschaft zur Verwertung von Leistungsschutzrechten
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42