Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Berlin, Zurych i Frankfurt na krakowskim Baz@rcie
Festiwal Baz@rt to dla wszystkich miłośników teatru jeden
z najciekawszych punktów kalendarza Roku Polsko – Niemieckiego 2005/2006 w Polsce. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest twórczości krajów obszaru niemieckojęzycznego. Między 4 a 8 listopada na gościnnej scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie zobaczyć będzie można spektakle wybitnych artystów z Berlina, Zurychu i Frankfurtu.
Sztuka jest uniwersalnym językiem, który pozwala budować mosty między narodami. Różnorodność tego języka stanowi jego największą wartość i siłę. Organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu Baz@rt zadbali więc o to, by w jego programie znalazły się spektakle niebanalne. Z Schaubühne w Berlinie zaproszono współczesną, intrygującą wersję XVII-to wiecznej sztuki Jean’a Racine’a „Andromache”, wyreżyserowaną przez jednego z najważniejszych twórców „flamandzkiej nowej fali” – Luca Percevala. Schauspielhaus z Zurychu zaprezentuje sztukę „Lina Böglis Reise” w reżyserii Christopha Marthalera, natomiast Andreas Kriegenburg pokaże „Idiotów” opartych na filmie Larsa von Triera.
Widzowie będą mieli również szansę zobaczyć produkcje pochodzące z repertuaru Narodowego Starego Teatru oraz pokazy kina niemieckiego. Interesująco zapowiadają się również warsztaty krytyki literackiej prowadzone przez wykładowcę Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego Thomas’a Irmer’a i spotkania z twórcami.
W ramach cyklu Produkcji Narodowego Starego Teatru zobaczymy „Noc” Andrzeja Stasiuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, współczesną wersję Sinobrodego autorstwa Dei Loher zaprezentuje Arkadiusz Tworus. Natomiast absolwent słynnej szkoły Ernsta Buscha w Berlinie, Armin Petras, przedstawi „Ósmy dzień tygodnia” Marka Hłaski, a Paweł Miśkiewicz „Auto da fé” Eliasa Canettiego.
Ponadto, widzowie Baz@rtu będą mieli szansę poznać dramaty obiecujących polskich twórców, docenione w ogłoszonym przez Stary Teatr w Krakowie i Miesięcznik Dialog konkursie na sztukę współczesną. Zwycięska sztuka „Ciemno wszędzie” Pawła Sali wyreżyserowana przez Michała Borczucha oraz wyróżnione „Puzzle” Szymona Wróblewskiego w inscenizacji Ivo Vedrala zostaną pokazane w trzecim dniu festiwalu.
– Język teatru jest uniwersalnym środkiem używanym przez artystów do opisywania ważkich tematów z życia. Cieszymy się, że w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce organizatorzy Baz@rt postanowili poświęcić tegoroczny festiwal artystom z krajów niemieckiego obszaru językowego. Dzięki temu publiczność
w Polsce będzie miała niezwykłą okazję do tego, by spojrzeć na świat z perspektywy swoich zachodnich sąsiadów. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek dalszej polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie sztuki teatralnej – mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Warszawie.
Tegoroczny festiwal wywodzi się z Intermedialnego Forum Teatru Baz@rt.fr zainaugurowanego w październiku 2004 roku.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42