Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Metafizyczna premiera w Teatrze Polskim
Fragment życia niezwykłego człowieka – Charlesa de Foucauld – jest tematem najnowszej premiery Teatru Polskiego we Wrocławiu. Dramat „Pustynia”, autorstwa wybitnego niemieckiego twórcy – Tankreda Dorsta, wystawiony zostanie 10 grudnia na deskach teatru, w 80. rocznicę urodzin autora. Reżyserem przedstawienia jest Witt-Michałowski, który zaangażował w głównych rolach wielu znakomitych aktorów m.in.: Adama Cywkę, Ewę Skibińską, Mariusza Kiliana oraz Wiesława Cichego. To super-wydarzenie teatralne jest częścią obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Tankred Dorst zaprasza nas na wędrówkę po nieodgadnionych zakamarkach ludzkiej duszy. Wraz z głównym bohaterem sztuki wyruszymy w głąb Afryki Północnej w poszukiwaniu samego siebie oraz sensu życia. Miejscem szczególnej przemiany, jakiej doświadcza główny bohater – Charles de Foucauld – staje się pustynia. Biografia Charlesa de Foucauld, urodzonego w 1858 roku w Strasburgu, to przykład historii człowieka poszukującego sensu istnienia. Niegdyś miłośnik wszelkich uciech, żołnierz, badacz i podróżnik przeżywa duchową przemianę i staje się mistykiem. Jego ojciec – Rene Voillaume – na podstawie stworzonych przez syna zapisków, w 1933 roku powołuje do życia Zgromadzenie Małych Braci Jezusa. Wyjątkowość jego duchowej przemiany, życie według ewangelicznych ideałów, wyrażające się choćby w pracy na rzecz ubogich docenił Kościół Rzymskokatolicki – 13 listopada 2005 roku Charles de Foucauld został ogłoszony błogosławionym.
– Czym kieruje się człowiek, podejmując decyzje co do swojego miejsca w świecie? „Pustynia” – sztuka osnuta wokół postaci i drogi życiowej beatyfikowanego niedawno o. Karola de Foucauld, „małego brata Jezusa”, nie daje odpowiedzi na żadne z tych pytań. Ale sposób, w jaki je stawia, czy raczej w jaki nimi prowokuje, jest równie frapujący jak one same. Odpowiedzieć na nie musi sobie zaś każdy sam – powiedział Jacek St. Buras, tłumacz sztuki Tankreda Dorsta.
Tankred Dorst należy do grona najważniejszych współczesnych dramatopisarzy niemieckich. Jest autorem ponad 30 sztuk teatralnych, spośród których aż 7 zostało przeniesionych zarówno na mały jak i duży ekran. Punktem zwrotnym w jego artystycznej karierze stał się dramat „Toller”, którego bohaterem uczynił Ernsta Tollera – przywódcę rewolucji monachijskiej z 1919 roku. Tankred Dorst jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. nagrody Gerharda Hauptmanna, Mülheimer Dramatiker Preis i nagrody ETA Hoffmana. „Pustynia” jest kolejną z jego sztuk wystawionych nad Wisłą. Wcześniej polscy widzowie mieli szansę zobaczyć inne jego dzieła: „Ja, Feuerbach”, „I co dalej, szary człowieku”, „Fernando Krapp napisał do mnie ten list” oraz „Pan Paweł”.
Reżyserem wystawionej na Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu sztuki jest Witt- Michałowski, absolwent Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii PWST w Krakowie oraz Wydziału Reżyserii Teatralnej prestiżowej Hessische Theaterakademie
we Frankfurcie nad Menem. Autorem scenografii i dekoracji jest Marek Braun, kostiumy przygotowała Jolanta Łagowska a muzykę stworzył Max Kowalski. Autorem przekładu dramatu jest wybitny tłumacz Jacek St. Buras.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42