Miejsce do pracy zdalnej – jak wybrać? Jakie wymagania powinny spełniać takie pomieszczenia?

Przez ostatnie dwa lata diametralnie zmienił się sposób, w jaki wykonujemy obowiązki zawodowe. Pracownicy wielu branż zamienili biura na własne mieszkania i domy. Przy aranżowaniu przestrzeni dedykowanej pracy w naszych czterech kątach, warto zainspirować się sugestiami projektantów wnętrz. Gdy natomiast szukamy nowego mieszkania, miejsce do pracy pomoże nam wybrać innowacyjne narzędzie, mierzące poziom nasłonecznienia w poszczególnych pomieszczeniach.


Coraz więcej Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo – wykonując swoje obowiązki zawodowe, zarówno z biura jak i z domu. Początkowo przestawienie się na Home Office, okazało się dla niektórych trudnym zadaniem, a obecnie większości z nas bardzo takie rozwiązanie odpowiada.

Ja się zupełnie nie mogłem odnaleźć na początku. Mam małe mieszkanie, dwa pokoje. Dzieci też uczą się w domu. Kończyliśmy z rodziną jeść śniadanie, córki szły do swojego pokoju, a ja na stole kuchennym rozkładałem laptopa i to było moje biuro. Teraz już znalazłem sobie bardziej odpowiednie miejsce do pracy i odpowiada mi taki system, mam dużo więcej czasu dla rodziny, nie tracę czasu na dojazdy i nie muszę się ubierać w garniturmówi Pan Jacek z Gdańska, właściciel 48 metrowego mieszkania.

„Pokój biurowy” – zadbaj o odosobnioną przestrzeń

Wiele osób tak jak Pan Jacek nie może sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie w mieszkaniu. W takiej sytuacji, można zaaranżować coś na kształt „pokoju biurowego”. Jak wydzielić taką przestrzeń w salonie lub sypialni?

Podstawa to ergonomia. Powinniśmy zwracać uwagę, na to żeby było nam wygodnie, odpowiednie meble to podstawa. Istotnym aspektem jest stworzenie przestrzeni, w której nie przeszkadzamy innym domownikom i możemy swobodnie prowadzić służbowe rozmowy, jeśli jest to konieczne. Przydatne mogą okazać się biurowe ścianki działowe, które sprawdzą się zarówno w salonie czy sypialni. Nie zapominajmy o dostępie do naturalnego światła i ustawiajmy nasze biurka jak najbliżej okna. Przy bardziej doświetlonych pomieszczeniach pamiętajmy o możliwości ich zakrycia, w momencie zbyt dużego światłapodkreśla Katarzyna Karcz, wiceprezes zarządu redNet Dom, firmy specjalizującej się w kompleksowym projektowaniu oraz wykańczaniu wnętrz.

Oddzielne pomieszczenie na biuro – na co zwrócić uwagę?

W przypadku Home Office najlepszym rozwiązaniem jednak jest oddzielne pomieszczenie. Kupując nowe mieszkanie i wiedząc, że będziemy pracować zdalnie, powinniśmy szukać inwestycji pod kątem takiego rozwiązania. Ważne są oczywiście odpowiednie meble, wyciszenie danego pomieszczenia, położenie w mieszkaniu tak, aby nie zakłócać życia rodzinnego. Niezwykle ważne jest jednak oświetlenie dzienne – ma ono pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Dzięki niemu nasze oczy mniej się męczą, mamy lepszą koncentrację, co niezwykle ułatwia pracę w domu. Serwis z nieruchomościami tabelaofert.pl, jako jedyny portal na świecie wprowadził innowacyjne narzędzie, które, mierzy nie tylko w całym mieszkaniu, ale także w każdym pomieszczeniu – to, jaki jest poziom oświetlenia dziennego.

Parametrem, który mierzy dostęp światła dziennego do pomieszczeń jest stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi. Dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi parametr ten nie powinien być mniejszy niż 1/8 (12,5%). Im wyższa wartość, tym jaśniejsze pomieszczenie nawet przy oknach na północ.. Przestrzeń ta wcale nie musi być duża, ale odpowiednie oświetlenie daje idealne warunki do pracy. Korzystając z naszej strony internetowej i nowego narzędzia 3D z łatwością dobierzemy mieszkania i konkretne pomieszczenia z preferowanym przez nas poziomem oświetlenia dziennegomówi Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Fot.1. Nasłonecznienie gabinetu z oknami północnymi
fot1 tabela
Źródło: tabelaofert.pl

Polacy polubili pracę zdalną

Przez ostatnie dwa lata bardzo przyśpieszył proces transformacji modelu zatrudnienia. Wszystko wskazuje na to, że praca w biurze w godzinach 9.00-17.00 odchodzi do lamusa, a jej miejsce płynnie zastępuje model hybrydowy. Już teraz w większości firm pracujemy 2 dni w domu, a 3 w biurze, albo odwrotnie. Niektóre firmy w ogóle nie wyznaczają stałego miejsca pracy, można pracować wyłącznie zdalnie, liczy się efektywność pracy i wykonanie powierzonego zadania. Pracownicy biurowi chcą w tej kwestii coraz więcej elastyczności, biorąc pod uwagę rosnące ceny benzyny, opłaty za parkowanie czy wysokie czynsze w centrum miasta, wolą często pracować w swoim domowym biurze. Według badania Inquiry Market Research, aż 63% Polaków chciałoby pracować zdalnie lub w systemie hybrydowym po zakończeniu pandemii. Przewaga zwolenników elastycznego sposobu pracy jest jeszcze większa, jeśli zaliczymy do nich także 13 % grupę, która chciałaby pracować z domu przez kilka dni w miesiącu. To oznacza, że blisko 80% Polaków oczekuje możliwości pracy poza biurem.

tabelaofert.pl

O tabelaofert.plTo jeden z największych serwisów rynku nieruchomości w Polsce, który od ponad 20 lat umożliwia znalezienie aktualnej oferty mieszkań bez wychodzenia z domu. W serwisie znajduje się kilkaset tysięcy nieruchomości, a prezentowane lokale obejmują zarówno nowe mieszkania i domy – oferty deweloperów jak i rynek wtórny. Korzystając z serwisu łatwo sprawdzimy również m.in., ile kosztuje wykończenie mieszkania „pod klucz” oraz jak skutecznie otrzymać kredyt mieszkaniowy. Portal tabelaofert.pl jest jednym z najczęściej odwiedzanych serwisów nieruchomości w kraju, codziennie tysiące użytkowników poszukuje tu swojego własnego „M”.
Kontakt dla mediów:Partner of PromotionJarosław Zakrzewski, ACCOUNT MANAGERe-mail: j.zakrzewski@partnersi.com.pltel.: 22 858 74 58 wew. 68
Partner of PromotionRafał Roguski, ACCOUNT EXECUTIVEe-mail: r.roguski@partnersi.com.pltel.: 22 858 74 58 wew. 73

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION