Cieplej i dużo taniej w „Wielkiej Płycie”

Spółdzielnie mieszkaniowe od lat walczą z problemem wysokich rachunków za ogrzewanie swoich budynków. Oczywistym jest, że koszty ogrzewania stanowią duży udział w czynszach za mieszkania. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są duże straty ciepła, głównie przez nieocieplone stropodachy i ściany zewnętrzne budynków. Środki, które można by przeznaczyć np. na fundusze remontowe, dosłownie uciekają przez dachy i ściany.


Modelowym przykładem rozwiązania tego problemu jest przypadek Spółdzielni Mieszkaniowej „Przełom” w Mińsku Mazowieckim – osiedla potocznie zwanego „Wielką Płytą”. Pod koniec ubiegłego roku Spółdzielnia zakończyła proces termorenowacji swoich zasobów mieszkaniowych. Modernizacją objęto 7 budynków mieszkalnych. Efekt: ponad 30 % obniżenie kosztów energii grzewczej.

Ocieplenie powinno przestać być kojarzone jedynie z wydatkami. Przykład (przygotowany przez dr inż. Macieja Robakiewicza ), pokazuje, że jest także doskonałą lokatą kapitału i zwraca się już po kilku latach.

Rozpatrywany przez dr inż. Robakiewicza projekt dotyczy docieplenia ściany zewnętrznej w istniejącym budynku wielorodzinnym. Jako wariant bazowy przyjęto ścianę w stanie istniejącym. W stosunku do tego bazowego rozwiązania analizuje się warianty o stopniowo zwiększanej grubości warstwy izolacyjnej ocieplenia z materiału o wartości l=0,040 (np. wełna mineralna).

W pierwszym rozpatrywanym wariancie przyjęto taką grubość materiału izolacyjnego, przy której uzyskuje się wartość oporu cieplnego spełniającą wymaganie wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 15 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego (Dz.U. nr 12, poz. 114).

W przykładzie przyjęto:

  • wartość temperatury zewnętrznej -20 OC
  • liczbę stopniodni Sd =3885 (dla Warszawy)
  • wewnętrzną temperaturę w pomieszczeniach 20OC
  • ceny ciepła Ce=26 zł/GJ
  • mocy zamówionej 8500 zł/MW/m-c

Ocena efektywności ekonomicznej wariantów grubości ocieplenia ściany

Ocieplenie budynku przynosi zwrot nakładów z tytułu oszczędności energii już po 6,5 roku! Dlatego ocieplenie budynku powinno być traktowane jako inwestycja. I to krótkoterminowa.

Przy występujących w tablicy dwóch zbliżonych wartościach SPBT, czyli czasu zwrotu poniesionych nakładów, oraz niewielkich, kilkuprocentowych różnicach kosztu wykonania ocieplenia – decyzja inwestora, co do wyboru wariantu może zależeć od jego bieżących możliwości finansowych. Może zdecydować się na przyjęcie wariantu powyżej optymalnego (np. 18 cm grubość izolacji), jeżeli od efektywności ekonomicznej nakładów inwestycyjnych, ważniejsze jest dla niego obniżenie wieloletnich kosztów eksploatacji.

Analiza zużycia ciepła w budynkach po ociepleniu.

We wrześniu 2004r. zainwestować w termomodernizację postanowiła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przełom”. Wykonano ocieplenie ścian zewnętrznych szczytowych materiałem izolacyjnym o grubości 10cm, ścian zewnętrznych frontowych – izolacja o grubości 8cm, oraz ocieplenie stropodachów granulatem z wełny mineralnej grubości 20cm.

Dzięki przeprowadzonej modernizacji, udało się uzyskać zamierzony efekt i 30% oszczędności na kosztach ogrzewania. W konsekwencji, sezon grzewczy dla docieplonych budynków uległ skróceniu – później się zaczyna i wcześniej kończy. Dodatkowo mieszkańcy ocieplonego budynku, często utrzymują niższe temperatury w swoich mieszkaniach niż przed modernizacją. Wynika to z faktu, że po ociepleniu ścian zewnętrznych znika zjawisko odczuwania przez mieszkańca efektu „zimnej ściany” – zjawiska bardzo odczuwalnego, gdy ściana zewnętrzna jest nieocieplona.

Ekspertyza zużycia ciepła została przeprowadzona przez poznańską firmę Energosystem, która od wielu lat zajmuje się montażem opomiarowania i rozliczaniem kosztów ciepła oraz wykonuje analizy specjalistyczne w zakresie racjonalnego użytkowania i rozliczania kosztów ogrzewania.

Analiza mocy cieplnej [kW]



źródło: Energosystem

Z analizy zapotrzebowania mocy cieplnej dla budynków wynika, że po dociepleniu zapotrzebowanie mocy zmalało o ok. 60 kW, tj. o 32%.

By móc porównać zużycie ciepła, należy zanalizować niezbędną moc cieplną, potrzebną do ogrzania budynków w okresach sprzed i po dociepleniu. W tym przypadku odnosimy do sezonu 2003/2004, w którym było wykonane docieplenie budynku. Dzięki temu zaoszczędziliśmy:

DQ = dQ x f x T

DQ = 508996224 kJ = 509,0 GJ

W sezonie 2004 zużycie ciepła było mniejsze o 39%. Łatwo zauważyć, że przy opłacie 2-taryfowej, oszczędzamy na mocy zamówionej i zużytym cieple.

Szacunkowo można ocenić efekt finansowy. Przy założeniu, że cena ciepła sprowadzona do opłaty 1-członowej wynosi 50 zł/GJ, oszczędność roczna wyniesie ok. DK = 25.450 zł.

Innymi efektami termomodernizacji jest utrzymanie niższej temperatury w pomieszczeniach, przy wyższym komforcie i jednoczesnym obniżeniu strat ciepła. Dodatkowym atutem dla mieszkańców osiedla typu „Wielka Płyta” jest poprawa komfortu wewnętrznego także w miesiącach letnich. Gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, warstwa izolacji chroni budynek przed nagrzewaniem, a mieszkańcy odczuwają jedynie przyjemny chłód. W zimie natomiast, ogrzane mieszkanie dużo trudniej i wolniej się wychładza.

Na przykładzie „Wielkiej Płyty” łatwo zauważyć, że dzięki gospodarności zarządu i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, oszczędzanie może iść w parze z wysokim komfortem mieszkania, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego.

„Powszechnie wiadomo, że budynki wielorodzinne proporcjonalnie najwięcej ciepła tracą przez ściany i stropodachy. O ile technologia docieplenia ścian w ciągu ostatnich kilku lat stała się powszechna i znana inwestorom, to docieplenie stropodachu w budynku z wielkiej płyty było do niedawna uważane za zadanie trudne i pracochłonne, a często również kosztowne. Obecnie nie stanowi to żadnego problemu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody, polegającej na „wdmuchaniu” granulatu z wełny mineralnej w przestrzeń stropodachu, ułożenie warstwy izolacji dla przeciętnego budynku o powierzchni 400-500 m2 trwa 1-2 dni. Materiał izolacyjny jest bardzo szybko i łatwo wprowadzany w nawet trudno dostępne miejsca stropodachu. Ułożona warstwa izolacji chroni nie tylko przed stratami ciepła zimą, ale stwarza również bardzo korzystny mikroklimat w pomieszczeniach podczas upalnych dni lata. Należy tu dodać, że taka inwestycja nie wymaga wysokich nakładów finansowych – docieplenie stropodachu stanowi 10-15% kosztów termomodernizacji budynku a zwrot kosztów następuje w okresie 3-5 lat” – mówi mgr inż. Piotr Michalak, kierownik sprzedaży Rockwool Polska.

Rockwool

Informacje dodatkowe: Grupa Rockwool Polska rozpoczęła działalność produkcyjną w Polsce wraz ze sprywatyzowaniem fabryki w Cigacicach – w czerwcu 1993 roku. W roku 1996 Rockwool uruchomił produkcję w drugim zakładzie w Małkini. Obie fabryki, z 6 liniami produkcyjnymi, zostały gruntownie zmodernizowane i produkują wełnę mineralną służącą jako izolacje termiczna, akustyczna i przeciwpożarowa w budowinictwie ogólnym oraz instalacjach technicznych. W ciągu 11 lat działalności w Polsce firma Rockwool Polska zainwestowała ponad 400 mln złotych w obie polskie fabryki. Zarówno fabryki w Cigacicach jak i w Małkini zostały uznane za najbardziej wydajne zakłady Grupy Rockwool, a strategia marketingowa polskiego oddziału za najbardziej skuteczny plan strategiczny roku 2001. W październiku 2001 roku British Standards Institution przyznała Rockwool Polska certyfikat ISO 9001. Stanowi on dowód, że System Zarządzania Jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy BSI ISO 9001:1994. System obejmuje wszystkie ważniejsze obszary działalności firmy. W roku 2003 firma uzyskała także certyfikat zarządzania jakością 9001:2000. Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenia standardów ekologicznych samych produktów izolacyjnych Rockwool Polska został dwukrotnie uhonorowany przez Ministra Środowiska tytułem „Lidera Polskiej Ekologii” – w roku 2001 w kategorii „przedsiębiorstwo” i w roku 2003 w kategorii „wyrób”. Rockwool Polska osiągnął pozycję krajowego lidera materiałów izolacyjnych. Stało się to możliwe dzięki dokonanym przez firmę inwestycjom – technologicznym i badawczym oraz – przede wszystkim – dzięki dostrzeżeniu przez polskich wykonawców doskonałych parametrów użytkowych wełny mineralnej Rockwool. W serii otrzymanych nagród, tytułów i wyróżnień najnowsze są dwa, uzyskane podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych BUDMA 2004 – tytuł „Izolacji Roku” w kategorii „izolacyjne materiały budowlane” dla sufitu podwieszanego SOFIT oraz znak „Produktu Przyjaznego Architektirze 2004-2005” dla systemu płyt spadkowych DACHROCK SPS. Produkty firmy izolują od zimna i hałasu wiele obiektów w Polsce. Wełna mineralna chroni już nie tylko dziesiątki tysięcy domów, ale wygrywa w przetargach na izolacje kilkuset największych obiektów. Warto wspomnieć choćby Metropolitan – „Najlepszy Biurowiec Świata” według uczestników tegorocznych targów nieruchomości w Cannes. Dodatkowych informacji udziela: Aleksandra Ciesielska tel.: 68 385 01 24 mail: aleksandra.ciesielska@rockwool.com Joanna Józefiak tel.: 22 858 74 58 mail: j.jozefiak@partnersi.com.pl

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION