Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Skracanie dystansu „Szabla Kilińskiego 2005”
Skracanie dystansu „Szablą Kilińskiego 2005”- Puchar Świata w szermierce na wózkach odbędzie się w warszawskim Hotelu Marriott w dniach 15-17 lipca b.r.
Po raz piąty z rzędu International Wheelchair Fencing Committee przyznał Polsce prawo do organizowania Pucharu Świata szermierzy niepełnosprawnych. Zawody o tak wysokiej randze organizowane są w Warszawie nieprzerwanie od 2001 roku. W latach wcześniejszych (począwszy od roku 1993, kiedy to Turniej „O Szablę Kilinskiego” rozegrano po raz pierwszy) zawody te miały wyłącznie charakter krajowy. Każdego roku organizacja turnieju, jak i przygotowania do startu w nim polskich szermierzy odbywały, się m.in. dzięki wsparciu finansowemu i produktowemu firm 3M.
Cieszący się dużą popularnością i uznaniem międzynarodowych środowisk szermierzy niepełnosprawnych, warszawski turniej podobnie do lat ubiegłych, zgromadzi najlepszych w tej dyscyplinie zawodników na świecie. Swój udział już potwierdzili reprezentanci państw: Brazylii, Chin, Hongkongu, Francji, Hiszpanii, Czech, Grecji, Kanady, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Włoch, USA, Kuwejtu i Białorusi.
„W ocenie Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Szermierki na Wózkach (IWFC) – Alberto Vassallo, „Szabla Kilińskiego” jest dziś nie tylko największym turniejem szermierczym na świecie dla niepełnosprawnych, ale także perfekcyjnie zorganizowanym wydarzeniem” – z dumą podkreśla Tadeusz Nowicki prezes Integracyjnego Klubu Sportowego IKS-AWF, główny organizator PŚ – „Wszyscy zawodnicy (ponad 100 osób na wózkach) zostali zakwaterowani w luksusowych pokojach, zaadaptowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zadbano również o pełne bezpieczeństwo pojedynkujących się szermierzy. Przy każdej planszy będzie czuwało dwóch żołnierzy i dwóch pracowników przedsiębiorstwa specjalistycznego „Asekuracja” gotowych w każdej chwili do pomocy, ochrony przed upadkiem i do wszelkiego rodzaju serwisu. Walki szermierzy na wózkach są niezwykle dynamiczne. W ferworze emocji zawodnicy wykonują tak głębokie i dalekie wychylenia oraz szarpnięcia tułowia, że wózki, które są specjalnie mocowane i przytwierdzane do planszy omal nie ulegają wyrwaniu. Na szczęście specjalne taśmy dostarczane organizatorom turnieju przez firmę 3M są niezawodne, co gwarantuje, że zarówno metalowe plansze, platformy szermiercze, jak i wózki utrzymują pełną stabilność podczas zawodów.”
Tegoroczny Puchar Świata rozgrywany będzie w trzech broniach – w szabli, we florecie i w szpadzie, z podziałem na płeć i kategorię niepełnosprawności. Będą to zawody indywidualne choć dodatkowo we florecie rozegrane zostaną zawody drużynowe.
W ekipie gospodarzy – najliczniejszej bo prawie 30 osobowej – nie zabraknie nikogo z Reprezentacji Paraolimpijskiej: Marty Wyrzykowskiej – floret i szpada, kat. B; Jadwigi Polasik – floret i szpada, kat. A; Dagmary Witos – floret i szpada, kat. A; Renaty Frelik – floret i szpada, kat. A; Roberta Wyśmierskiego – szpada i szabla, kat. B; Piotra Czopa – floret i szabla, kat. B; Grzegorza Lewonowskiego – floret i szpada, kat. B; Tomasza Walisiewicza – floret i szabla, kat A; Radosława Stańczuka – floret i szpada, kat. A; Stefana Makowskiego – floret i szabla, kat. A oraz walczącego w szabli i w szpadzie, w kat. A – Arkadiusza Jabłońskiego, najbardziej doświadczonego zawodnika, kapitana polskiego zespołu.
W tegorocznym warszawskim turnieju do grona faworytów poza Polską (w Atenach nasi szermierze wywalczyli 12 medali ustępując w klasyfikacji medalowej jedynie zawodnikom z Hongkongu – 14 medali) i Hongkongiem należy wymienić Francję (Cyril More – złoty medalista z Aten, Patrycja Picot – wielokrotna medalistka Paraolimpiad, MŚ i ME), Włochy (Andrea Pellegrinim – aktualny mistrz paraolimpijski w szabli i tryumfator ubiegłorocznej edycji „Szabli Kilińskiego”), Ukrainę (Andriej Komar – złoty medalista ostatnich Igrzysk Paraolimpijskich w szpadzie kat. B), Kuwejt (All Qulaf – szpada, floret kat. A), Węgry (Gyongyi Dani – srebrny medal w Atenach w szpadzie, kat. A).
Niekwestionowana renoma w świecie „Szabli Kilińskiego” oraz wysoki poziom sportowy i organizacyjny turnieju sprawiły, że do Warszawy przyjadą na czas turnieju osoby piastujące najwyższe funkcje we władzach międzynarodowego ruchu paraolimpijskiego, m.in. Prezydent International Wheelchair Fencing Commitee – Alberto Martinez Vassallo oraz Maura Strange – Sekretarz Generalny International Wheelchairr & Amputee Sports Federation.
Program zawodów przedstawia się następująco:
– w piątek 15.07. – indywidualne turnieje w szpadzie mężczyzn, kat. A i B; we florecie mężczyzn, kat. C oraz we florecie kobiet, kat. A i B.
– w sobotę 16.07. – turnieje indywidualne we florecie mężczyzn, kat. A i B; w szpadzie mężczyzn, kat. C i w szpadzie kobiet, kat. A i B.
– w niedzielę 17.07. – indywidualne turnieje w szabli mężczyzn, kat. A i B oraz rozgrywki drużynowe we florecie kobiet i we florecie mężczyzn.
Walki eliminacyjne rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 10.00. Walki finałowe w piątek i w sobotę o godzinie 16.00, w niedzielę o godzinie 13.00. Bezpośrednio po zakończeniu walk szablowych, w niedzielę około godziny 14.00, nastąpi uroczyste wręczenie nagród głównych – pamiątkowych „szabli Kilińskiego” – wszystkim tryumfatorom 12 turniejowych konkurencji. O godzinie 15.00, a więc już po Gali Finałowej turniejów indywidualnych, rozpoczną się pojedynki drużynowe we florecie, których zakończenie planowane jest na godzinę 18.00.
Wstęp do sali balowej hotelu „Marriott” dla wszystkich zainteresowanych obejrzeniem walk na światowym poziomie, jest wolny od wszelkich opłat.
Honorowy Patronat nad imprezą objęli wspólnie Minister Edukacji Narodowej i Sportu – Mirosław Sawicki oraz Prezydent Warszawy – Lech Kaczyński. Turniejowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Jerzego Pawłowskiego, zmarłego niedawno wybitnego szermierza, szablisty wszechczasów. Organizatorem Pucharu Świata i imprez towarzyszących zawodom jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej: Integracyjny Klub Sportowy „IKS-AWF”. Wśród instytucji wspierających „Szablę Kilińskiego” należy wymienić: MENiS, Urząd Miasta st. Warszawy, PFRON, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, PZPN „Start”. Sponsorami turnieju są firmy 3M Poland oraz Hotel „Marriott”, Plus GSM, Ekopak-Jatne S.A., Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych czy Centrum Janki. Patronat medialny sprawują TVP 3, Polskie Radio Program 1, Życie Warszawy, Warsaw Voice , Warszawski Kurier Sportowy i Czasopismo „Integracja”.
3M
O 3M Company
3M Company jest liderem na światowych rynkach w większości oferowanych linii produkcyjnych, prowadzącym zdywersyfikowaną działalność przemysłową i operacyjną w 60 krajach. 3M zatrudnia 67.000 pracowników i dysponuje gamą 50.000 produktów. 3M jest liderem na wielu rynkach, m.in. na rynku przemysłowym, transportu i drogownictwa, telekomunikacji, bezpieczeństwa, ochrony i zabezpieczeń, produktów medycznych i stomatologicznych. Kluczem do sukcesu 3M są: wszechstronność, innowacyjność i poważne podejście do zagadnień ochrony środowiska naturalnego. Atutem firmy jest silna baza technologiczna. Od wielu lat główne założenia strategii firmy pozostają niezmienne – są nimi: ciągły rozwój innowacyjnych technologii i produktów oraz ekspansja na nowe rynki. (www.3m.com) 3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing i została założona w Polsce w 1991 roku. Centrala mieści się w Kajetanach k/Warszawy, a biura regionalne w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. 3M Poland posiada zakład produkcji medycznej we Wrocławiu oferujący m.in. popularne plastry 3M Viscoplast oraz sztuczne unieruchomienia Scotchcast(tm), jak również zakład z branży nowoczesnych technologii gdzie produkowana jest folia optyczna do monitorów LCD. Obecnie firma jest w trakcie realizacji kolejnej inwestycji – nowoczesnej fabryki taśm przemysłowych przy ulicy Kowalskiej we Wrocławiu w ramach Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. 3M Poland posiada w swojej ofercie ponad 10.000 produktów. Łączna sprzedaż w roku 2006 wyniosła 566 tysięcy złotych, a firma odnotowała 26% wzrost. Lokalna oferta jest przygotowywana w kilkunastu działach firmy (www.3m.pl). Dodatkowych informacji udziela: 3M Poland Ilona Gajewska Corporate Marketing & Public Relations 3M Poland Sp. z o.o.
Tel. (22) 739 6024,
Fax: (22) 739 6008,
e-mail: 3m@3m.pl