Gliniany Pan Bóg Teatru Korez

Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia” – twierdzi Horst Eckert, pseudonim literacki Janosch – kultowy niemiecki pisarz. Już w styczniu br. śląski Teatr Korez z Katowic zaprezentuje adaptację jego książki pt.: Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” w dwóch miastach województwa opolskiego i śląskiego. W ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka i Mirosława Neinerta wystawiony zostanie 9 stycznia w Prószkowie i 31 stycznia w Raciborzu.


Teatr Korez przygotował spektakl na podstawie tekstu książki urodzonego w 1931 roku w Zabrzu Horsta Eckerta, pisarza ukrywającego się pod literackim pseudonimem Janosch. Eckert znany jest jako autor popularnych na całym świecie książek dla dzieci, których bohaterami są Miś i Tygrysek. Jego dzieła przetłumaczone zostały na ponad 30 języków, w tym także na język polski. Ciekawostką jest fakt, iż autor sam ilustruje swoje opowiadania. W 1970 Janosch roku wydał powieść Cholonek, czyli dobry pan Bóg z gliny” (niem. Cholonek oder der liebe Gott aus Lehm”). Jej polskie tłumaczenie z przedmową Wilhelma Szewczyka ukazało się w 1975 roku.

Światowa prapremiera „Cholonka” odbyła się 16 października 2004 roku i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Sztuka rozgrywająca się w pierwszej połowie XX. wieku opisuje życie mieszkańców Górnego Śląska, dokładnie Zaburza – jednej z dzielnic Zabrza. Widzowie mogą przybliżyć sobie realia robotniczego Śląska w trudnym dla jego mieszkańców okresie historycznym. Autor nasycił swoją powieść specyficznym humorem, co pozwala również nabrać dystansu do tych wydarzeń.

– „Cholonek” to sztuka o losie ludzi zawieszonych gdzieś między Polską i Niemcami. W gruncie rzeczy opowiada ona o sytuacji wielu osób mieszkających na Śląsku. Cieszymy się, że dzięki temu przedstawieniu przybliżamy historię regionu, który łączy mieszkańców obu naszych krajów. W jednoczącej się Europie doświadczenia wynikające z przenikania się kultur są bardzo cenne. Z nich możemy uczyć się jak budować prawdziwą przyjaźń ponad granicami – mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Teatr Korez z Katowic został utworzony w 1990 roku. Od momentu powstania zagrał już ponad 2000 przedstawień – występował między innymi w: Bratysławie, Kolonii, Berlinie, Waszyngtonie i Wiedniu. Jako pierwszy śląski teatr wystąpił również na deskach Starego Teatru w Krakowie. Mówi się o nim, że to „teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi”. Wszyscy aktorzy Teatru Korez byli również zwycięzcami plebiscytu Gazety Wyborczej na najpopularniejszych aktorów regionu.

Współproducentem spektaklu „Cholonek” jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

w Gliwicach.

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION