Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
„Gniew obrazów” – twórczość Bernharda Heisiga po raz pierwszy we Wrocławiu
Gniew obrazów (niem. – Die Wut der Bilder) – to tytuł wystawy, którą od 17 lutego można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prezentuje ona ponad 60 prac wybitnego, ale również kontrowersyjnego niemieckiego artysty – Bernharda Heisiga. Urodzony w 1925 roku w rodzinie wrocławskiego malarza Heisig zamieszkał po wojnie we wschodniej części podzielonych Niemiec. Jego twórczość jest po części próbą odpowiedzi na pytanie o możliwość przełamania monopolistycznej wizji świata narzucanej przez wszechobecne państwo.
Na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu obejrzeć będzie można obrazy i litografie przedstawiające najważniejsze okresy w dorobku artysty – w sumie ponad 60 prac. Ekspozycja potrwa do 2 kwietnia br.
Bernhard Heisig urodził się w przedwojennym, niemieckim Wrocławiu. Pierwszych lekcji malarstwa udzielił mu jego ojciec – malarz Walter Heisig. Edukację artystyczną przerwała wojna, w której Heisig uczestniczył walcząc w oddziałach SS na froncie wschodnim. Po wojnie podjął studia malarskie w Lipsku, gdzie później żył i tworzył. W 1947 roku wstąpił do Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec.
Szczególnie po 1990 roku życie i twórczość artysty znalazły się w centrum zainteresowania, a to w związku z debatą dotyczącą oceny sztuki Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Okrucieństwa drugiej wojny światowej, a później życie w kraju jednej, narzucanej wszystkim ideologii wywarły ogromny wpływ na jego twórczość. Gniew jego obrazów to krzyk człowieka, którego wojna pozbawiła uporządkowanego świata, a dyktatura partii komunistycznej ograniczała wolność twórczą.
– Bernhard Heisig to artysta wyjątkowy. Trudno zapomnieć o jego przeszłości w SS, jak i w strukturach komunistycznego państwa niemieckiego. Nie można jednak zaprzeczyć, iż jego obrazy są świadectwem czasów, w których żył. Portretem uczuć osoby, która przeżyła wojnę i dyktatury. Heisig to twórca, który już w latach 60-tych zerwał z doktryną realizmu socjalistycznego i zaczął tworzyć dzieła przedstawiające m.in. piekło wojny i wspomnień z nią związanych. Rok Polsko-Niemiecki to doskonała okazja do tego, aby przybliżyć Polakom jego twórczość. „Gniew obrazów” to bardzo osobista podróż w przeszłość – mówi dr Gregor Forschbach, attaché prasowy Ambasady Niemiec w Warszawie
Heisig to z jednej strony, mimo wyrażanych przez niego samego zastrzeżeń do państwa wschodnioniemieckiego, czołowy artysta NRD. Z drugiej strony jest on jednym z nielicznych niemieckich twórców, którzy w tak oczywisty sposób podjęli w swojej sztuce próbę rozliczenia wojennej przeszłości. Obok prac Heisiga przedstawiających okrucieństwo i bezsens wojny nie sposób przejść obojętnie.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42