Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Union Investment z asset management
Union Investment TFI SA. poinformowało o uzyskaniu zgody KPWiG na uruchomienie usług asset management. Towarzystwo uruchamia Centrum Zarządzania Aktywami, które docelowo skupiać będzie pod jednym dachem ofertę asset management, zarządzanie funduszami i doradztwo inwestycyjne dedykowane w pierwszej kolejności klientom instytucjonalnym.
1 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych, która rozszerzyła dotychczasową działalność TFI. Towarzystwa po raz pierwszy będą mogły oferować usługi asset management w ramach własnych struktur organizacyjnych. Rozszerzenie dotychczasowych kompetencji towarzystw ma znaczenie przede wszystkim dla firm i przedsiębiorstw, które w większym stopniu będą mogły korzystać z produktów funduszowych. Aktualnie blisko 30 proc. aktywów zarządzanych przez Union Investment TFI SA. stanowią środki przedsiębiorstw.
– Know-how Grupy Union Investment w zarządzaniu środkami przedsiębiorstw oraz blisko pięćdziesiąt lat doświadczenia na międzynarodowych rynkach finansowych, miały wpływ na decyzję towarzystwa o wprowadzeniu usług asset management. Międzynarodowe doświadczenie łączymy z doskonałą znajomością polskiego rynku, na którym z sukcesami działamy od ponad dziewięciu lat – mówi Małgorzata Góra, Prezes Zarządu Union Investment TFI SA.
Fundusze Union Investment od lat znajdują się w czołówkach polskich rankingów dotyczących osiąganych zysków we wszystkich podstawowych kategoriach. UniWibid SFIO zajmuje pozycję lidera w rankingu za ostatnie 12 miesięcy (30.09.2004 – 30.09.2003), UniKorona Obligacje FIO – od kilku lat plasujący się w ścisłej czołówce funduszy obligacji – wypracował wynik 36,34 proc. za ostatnie 3 lata. UniKorona Zrównoważony FIO i UniKorona Akcje FIO królują w swoich kategoriach za okres ostatnich 5 lat z wynikami, odpowiednio, 120,56 proc. i 176,70 proc. Potwierdzeniem wysokiej jakości zarządzania funduszami są również czołowe pozycje w rankingach niezależnych ekspertów m.in. „Gazety Wyborczej” – 28 kwietnia 2004 r., „Parkietu” – 10 października 2003 r., „Rzeczpospolitej” – 25 września 2003 r., czy „Pulsu Biznesu” – 6 października bieżącego roku.
Wprowadzenie w 1989 r. ustawy o działalności gospodarczej, zniesienie reglamentacji działalności gospodarczej oraz prostota i przejrzystość prawa wpłynęły na rozwój polskiego biznesu na początku lat 90. Głównymi czynnikami rynkowymi, które umożliwiły dynamiczne zmiany były przede wszystkim deregulacja, tworzenie i rozwój mechanizmów rynkowych, w tym wolnej konkurencji. Wolna przestrzeń dla prywatnej przedsiębiorczości, szybki wzrost gospodarczy, wprowadzenie prawa i regulacji zgodnych z normami Unii Europejskiej w połączeniu z coraz wyższymi kwalifikacjami przedsiębiorców dały początek polskiej przedsiębiorczości.
– Rodzimi przedsiębiorcy czerpią wzorce z bardziej rozwiniętych i doświadczonych rynków europejskich. W sytuacji dużej konkurencji rynkowej, niezbędne staje się umiejętne zarządzanie firmą oraz jej aktywami. Instytucje coraz częściej poszukują nowych źródeł dochodu inwestując wolne środki w krótszych i dłuższych okresach. Podstawowa działalność firmy nie jest już gwarantem dobrych wyników i silnej pozycji w biznesie – mówi Dr Bohdan Wyżnikiewicz, Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Efekty aktywnego zarządzania aktywami przedsiębiorstw są już zauważalne. W latach 2001 – 2003 aż 750 największych polskich przedsiębiorstw powiększyło wartość aktywów średnio o 28,2 proc. W roku 2003 w 50 najlepszych firmach wartość aktywów wzrosła średnio o 40 proc.
W zarządzaniu aktywami przedsiębiorstwa jednym z najważniejszych czynników jest płynność środków a jednocześnie maksymalna efektywność. Cechy te są podstawą konstrukcji otwartych funduszy inwestycyjnych i portfeli asset management, dlatego produkty te są predestynowane do wykorzystania w procesie zarządzania wolnymi środkami firm. Klient instytucjonalny w każdej chwili może wycofać z nich firmowe środki, nie tracąc przy tym wypracowanych zysków.
– Z badań przeprowadzonych przez Union Investment TFI SA. wynika, że klienci instytucjonalni dokonując wyboru instrumentu finansowego oczekują przede wszystkim braku strat w okresie bilansowym, maksymalizacji przychodów finansowych oraz dużej płynności inwestycji. Centrum Zarządzania Aktywami Union Investment TFI SA. oferuje przedsiębiorcom zarówno fundusze inwestycyjne jak i portfele asset management, oparte m.in. na koncepcji asymetrycznego ryzyka. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest czerpanie zysków z potencjalnie najbardziej efektywnego rynku akcji przy precyzyjnie określonym poziomie ryzyka. Poza portfelami indywidualnymi dedykujemy naszym klientom standardowei najbardziej popularne portfele asset management: instrumentów rynku pieniężnego, papierów dłużnych, stabilnego wzrostu i akcji – mówi Zbigniew Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Union Investment TFI SA.
Grupa Union Investment oferuje produkty oparte na koncepcji asymetrycznego ryzyka od 1995 r. W tym czasie powierzono firmie ponad 800 portfeli inwestycyjnych. Duże doświadczenie z okresów o dużej zmienności rynku oraz wyniki inwestycyjne plasują Union Investment na pozycji lidera w kategorii produktów opartych na asymetrycznym ryzyku w Niemczech. Przez prawie dziesięć lat zarządzającym Union Investment udało się uniknąć strat pomimo trudnych okresów na rynkach finansowych m.in. kryzysu w Azji w 1997 r., bessy na rynku obligacji w 1999 r., zmiennego rynku akcji w latach 2000-2004 czy krachu związanego z atakami na World Trade Center w 2001 roku.
– Główną zaletą korzystania z usług firm zarządzania aktywami jest fakt, że wolne środki danej instytucji inwestowane są z indywidualnie ustaloną strategią. Oddelegowany przez firmę przedstawiciel, w oparciu o preferencje i wymagania instytucji, pomaga dopasować portfel inwestycyjny do indywidualnych potrzeb klienta. W Europie Zachodniej inwestowanie nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa jest standardem od wielu lat. Pieniądze, które nie pracują efektywnie, tracą na wartości, a na tego typu straty nie może pozwolić sobie dobrze zarządzana firma – Dr Zenone Giacomuzzi, Dyrektor Generalny Raiffeisen Bank Sudtirol AG.
Union Investment TFI
Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl Dodatkowych informacji udzielają:
Union Investment TFI S.A.Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacjitel. (22) 449 04 45akosior@union-investment.pl
Partner of PromotionBiuro Prasowe Union Investment TFIMarcin Gliński, Senior Account ExecutiveTel. (22) 858 74 58 w. 71,m.glinski@partnersi.com.pl