Günter Grass i Robert Gliński wróżą w Gdańsku!

W najbliższą niedzielę do Gdańska zjadą gwiazdy polskiego i niemieckiego kina, osobistości świata polityki, a nawet laureat Nagrody Nobla. Już 11 września,
w ramach trwającego Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, odbędzie się długo oczekiwana, uroczysta premiera nowego filmu Roberta Glińskiego „Wróżby Kumaka” według książki niemieckiego noblisty – Güntera Grassa. Ta polsko-niemiecko-brytyjska produkcja opowiada o miłości dwojga dojrzałych ludzi, którzy przypadkowo spotykają się na polskim wybrzeżu i postanawiają wspólnie przyczynić się do polsko-niemieckiego pojednania.


Powieść niemieckiego laureata Literackiej Nagrody Nobla „Wróżby kumaka” opublikowana została w 1992 roku, kiedy to stosunki polsko-niemieckie nabrały całkiem nowego wymiaru. Kumak to u Güntera Grassa mądre zwierzę, które pamięta przeszłość, krytycznie patrzy na teraźniejszość i z niepokojem w przyszłość. Kumak widzi rzeczy dla innych niewidzialne, mówi o nich, ostrzega i wróży niczym Kasandra. W niemieckiej tradycji kumacze wołanie jest zapowiedzią nieszczęścia, przestrogą oraz znakiem złej wróżby.

Nowe dzieło Roberta Glińskiego opowiada o polsko-niemieckiej miłości, która rodzi się w okresie wielkich przemian politycznych po 1989 roku. Główni bohaterowie: Aleksandra Piątkowska, grana przez gwiazdę polskiego kina Krystynę Jandę oraz Aleksander Reschkes, w tej roli Matthias Habich spotykają się pewnego dnia w Gdańsku. Pomino sporego bagażu historycznego postanawiają przyczynić się do pojednania między Polską, a Niemcami. Główny bohater był w Hitlerjugend, a po II wojnie wraz z rodziną został wypędzony z Gdańska.

Natomiast Aleksandra Piątkowska była w Związku Młodzieży Socjalistycznej, została także wypędzona ze swojej ojczyzny – Litwy. W celu realizacji planu pojednania główni bohaterowie zakładają Polsko – Niemieckie Towarzystwo Cmentarne, które ma dać prawo zmarłym do powrotu na swoje rodzinne ziemie. Obcując dzień w dzień ze śmiercią Aleksandra Piątkowska oraz Aleksander Reschkes zbliżają się do siebie. Jednak ta miłosna historia, która w filmie przedstawiona została w bardzo zabawny sposób stanowi jedynie tło do poważnych rozważań na temat możliwości pojednania między Polską a Niemcami.

„Wróżby kumaka” dotyczą ważnego tematu. Jednak film jest pełen humoru – jest tragikomiczny. I jeśli tę tragikomedię, którą odnajdujemy w konstelacji figur, w tym wspaniałym, ludzkim ale absurdalnym pomyśle założenia „polsko-niemieckiego towarzystwa cmentarnego”, na początku dodatkowo z Litwinami udało się pokazać w filmie Roberta Glińskiego, jeśli widać ją w jego poszczególnych figurach, to jestem bardzo wdzięczny. Natomiast historia tego, jak pomysł ten przeobraża się w zwykły interes, jak to się zwykle dzieje w naszym skomercjalizowanych czasach i naszym świecie, stanowi element tragikomiczny. Oczekuję, że nareszcie skończymy, zarówno po stronie niemieckiej jak i polskiej, z tym ciągłym rozliczaniem się. Jesteśmy sąsiadami, zadaliśmy sobie wzajemnie wiele bólu. My, Niemcy rozpoczęliśmy ten proces. Ale nadeszły nowe generacje, które mają prawo do tego, abyśmy zaprzestali ciągłego wypominania sobie krzywd. Zawsze mi na tym bardzo zależało i jeśli ten film może być kolejnym wkładem w te moje starania, będę zadowolony. Jeszcze bardziej będę zadowolony, jeśli dodatkowo będzie można się przy nim śmiać – powiedział Günter Grass, laureat Literackiej Nagrody Nobla, autor powieści „Wróżby Kumaka”.

Na uroczystą premierę do gdańskiego kina Neptun zjadą osobistości świata polityki z Polski i Niemiec: Marek Belka – Premier RP, Adam Daniel Rotfeld – Minister Spraw Zagranicznych RP, Joschka Fischer – Minister Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Władysław Bartoszewski były Minister Spraw Zagranicznych RP. Obecni będą także Christina Weiss – Minister Kultury Niemiec, dr Andrzej Byrt – Ambasador RP w Niemczech, Ute Minke-König- Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku oraz Janusz Reiter – były Ambasador RP w Niemczech. Swoją obecność potwierdzili także Günter Grass, Robert Gliński, autorzy scenariusza filmu: Cezary Harasimowicz, Paweł Huelle, Klaus Richter oraz aktorzy: Krystyna Janda, Matthias Habich, Krzysztof Globisz.

Kolejnym ważnym wydarzeniem filmowym, odbywającym się w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 będzie premiera filmu pod tytułem „Sophie Scholl – ostatnie dni w reżyserii Marca Rothemund, która odbędzie się 14 października 2005.

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION