Młoda Europa na starcie Sztafety Spotkań Warszawa-Berlin

O około 560 kilometrów oddalone są od siebie dwie europejskie stolice
– Warszawa i Berlin. To, być może, dużo. Jednak z pewnością niezbyt dużo dla polsko-niemieckiej przyjaźni! Zwłaszcza jeśli jest to przyjaźń między młodymi ludźmi kochającymi sport. Start polsko-niemieckiej Sztafety Spotkań organizowanej przez współpracujące ze sobą szkoły z Warszawy i Berlina uświadamia nam, jak blisko nam do naszych zachodnich sąsiadów. Projekt jest częścią obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.


Bieg polskich i niemieckich licealistów wystartował z Warszawy, w czwartek 8 września o godzinie 12.00. Pierwszy etap rozpoczął się w parku Kępa Potocka i wzięła w nim udział młodzież XCIV Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół nr 55 im. gen. S. Maczka, polskiego organizatora biegu, oraz uczniowie innych bielańskich szkół. Na start zaproszeni zostali także przedstawiciele Ambasady Niemiec w Warszawie, Mazowieckiego Kuratorium, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, dzielnicy Bielany i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Drugi etap biegu odbędzie się w Berlinie, w sobotę 10 września. Polscy i niemieccy uczestnicy Sztafety Spotkań wspólnie pokonają trasę od Placu Alexandra do Bramy Brandenburskiej. Na mecie ponad 500 młodych biegaczy przywitanych zostanie przez dr. Andrzeja Byrta, Ambasadora Polski w Niemczech i berlińskiego Senatora do spraw Edukacji, Młodzieży i Sportu – Klausa Böger`a.

– Cieszę się z inicjatywy szkół partnerskich Warszawy i Berlina, które w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 realizują wspólny projekt o przesłaniu, wykraczającym poza granice naszego kontynentu. Ta polsko-niemiecka impreza szkolna jest wyrazem świadomości młodzieży, jak ważne jest otwarcie na kontakty i wspólne działanie. Dochód z niej przeznaczony zostanie dla szkoły w Iraku i niechaj będzie to symboliczny sygnał solidarności młodzieży europejskiej z rówieśnikami, którym jakże trudniej jest na tym świecie. Solidarność w rok jubileuszu „Solidarności” – dr Andrzej Byrt, Ambasador Polski w Niemczech.

Projekt jest, po zrealizowanej ostatnio polsko-niemieckiej pielgrzymce rowerowej na XX Światowe Dni Młodzieży, kolejną inicjatywą sportową w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Na starcie ponownie staną setki młodych Polaków i Niemców pragnących dać wyraz przyjaźni, która ich łączy.

– Wspólny bieg przez centrum Europy to najlepszy sposób na zbliżenie i integrację młodych Europejczyków z Polski i Niemiec. Nic tak bowiem nie cementuje przyjaźni jak wspólny wysiłek i realizacja szczytnych celów. Cieszymy się, że polska i niemiecka młodzież tak entuzjastycznie podejmuje inicjatywy tego typu, bo oznacza to, że łączą ich więzi przyjaźni, co stanowi prawdziwą wartość i wymaga podkreślania, szczególnie podczas Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 – dr Reinhard Schweppe, Ambasador Niemiec w Polsce

Pomysł biegu realizowany jest przez dwie zaprzyjaźnione szkoły z Warszawy i Berlina – Gabriele-von-Bülow-Gymnasium w Berlinie i ZS Nr 55 im. gen. S. Maczka w Warszawie. Szkoły te współpracują ze sobą od ponad czterech lat i są to kontakty niezwykle owocne.

– Ze szkołą w Berlinie zorganizowaliśmy już wiele wspólnych przedsięwzięć. Główny nacisk kładziemy na to, aby młodzież obu krajów wzajemnie poznawała swoją historię, kulturę,tradycje i aby zapewnienia o współpracy nie były tylko pustymi słowami. Służą do tego zarówno wymiany uczniów i wyjazdy studyjne nauczycieli, jak również projekty, w które razem się angażujemy, a które są możliwe m.in. dzięki pomocy finansowej takich instytucji jak Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Bieg Warszawa-Berlin jest kolejnym etapem zacieśniania naszej współpracy i cieszymy się, że odbywa się on w tym szczególnym dla obu naszych krajów roku – w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 – mówi Ewa Maniszewska, Dyrektor ZS nr 55 im. gen. S. Maczka.

Honorowy patronat nad imprezą objęli dr Reinhard Schweppe – Ambasador Niemiec

w Polsce, Lech Kaczyński – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, dr Andrzej Byrt

– Ambasador Polski w Niemczech oraz Klaus Böger – Senator ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu w Berlinie.

Celem przyświecającym sztafecie jest przede wszystkim spotkanie i integracja młodych ludzi z obu krajów na trasie biegu, wytyczonego przez centrum Europy. Ale polscy i berlińscy uczniowie chcą też zrobić coś więcej – podczas biegu zbierać będą datki, które przeznaczą na odbudowę jednej ze szkół w Iraku.

I to właśnie dzięki tego rodzaju inicjatywom odległość między Warszawą i Berlinem jest, tak naprawdę, bardzo mała!

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION