Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Polsko-Niemiecki Mikser Kulturalny w Bytomiu i Wolfsburgu
Pokaz mody u fryzjera, polsko-niemiecki Hyde Park, zwariowane występy Dj’ów, muzyka nie dająca się wepchnąć do żadnej szuflady – tego wszystkiego należy oczekiwać podczas niezwykłego, polsko-niemieckiego projektu – niespodzianki! Już 19 sierpnia w Bytomiu swoje podwoje otwiera Elektropopklub – niezwykłe miejsce, w którym w kreatywny sposób krzyżować się będzie sztuka przez duże i trochę mniejsze S
W ten sposób, w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce, powstanie jedyna w swoim rodzaju nieprzewidywalna współczesna przestrzeń kulturalna.
Gmach Muzeum Górnośląskiego, w którym pomiędzy 19 sierpnia i 24 września zagości Elektropopklub, będzie miejscem niecodziennego przenikania się tańca, designu, rysunku, muzyki elektronicznej i mody. Twórcy tego wyjątkowego miejsca chcą bowiem wcielić w życie ideę, zgodnie z którą, w XXI wieku to właśnie klub stanowi przestrzeń umożliwiającą spotkania różnych form sztuki, aby mogły w twórczy i nieskrępowany sposób wzajemnie na siebie wpływać. Elektropopklub nie będzie jednak związany wyłącznie z jednym, konkretnym miejscem. Jak przekonuje Sebastian Cichocki, polski dyrektor projektu, – Elektropopklub, to eksperyment na żywej tkance miejskiej. Tymczasowa platforma sztuki zajmie strategiczny budynek w centrum miasta i sprawi, że artystyczne działania będą stąd promieniować na okoliczne ulice, skwery i parki.
Sześciotygodniowy program jest niezwykle różnorodny i obejmuje m. in. warsztaty, działania w przestrzeni publicznej, koncerty, performance, wystawy, projekcje filmowe oraz sztukę wideo. Działalność artystów udokumentowana zostanie w cotygodniowej edycji gazety Elektropopklub.
– Dzięki tej inicjatywie młodzi Polacy i Niemcy mają szansę razem stworzyć niezwykle innowacyjną przestrzeń dla sztuki. Spotkanie artystów z obu krajów, tak znakomicie wpisujące się w obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce, przyniesie z całą pewnością zaskakujące efekty artystyczne, na które wszyscy z niecierpliwością czekamy – powiedział Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.
Nad koncepcją całego przedsięwzięcia od kilku miesięcy pracuje grupa artystów z Polski i Niemiec, którzy podczas comiesięcznej „burzy mózgów” na Śląsku opracowują pełną zaskakujących efektów strategię dla Elektropopklub. Do grupy należą osoby doskonale znające się zarówno na teorii jak i praktyce współczesnej sztuki, popkultury i clubbingu.
Po Bytomiu kolejną stacją Elektorpopklubu będzie niemiecki Wolfsburg. Uczestnicy tej części projektu zdecydowali, że ma mieć ona charakter bardziej wystawowy i zostanie poszerzona o prezentacje lokalnych artystów. Na zakończenie, w obu miejscach odbędzie się wieczór muzyczny uświetniający wydanie katalogu, który dokumentować ma wszystkie działania Elektopopklubu.
W projekcie uczestniczą instytucje kulturalne z Polski i Niemiec: Galeria Kronika oraz Bytomskie Centrum Kultury oraz Kunstverein Wolfsburg. Do zespołu twórców klubu należą artyści, didżeje, architekci wnętrz, dziennikarze, muzycy, filmowcy, designerzy.
Miejsce: Bytom, Muzeum Górnośląskie, pl. Jana III Sobieskiego 2
Czas: 19 sierpnia – 24 września 2005 r.
Miejsce: Wolfsburg
Czas: październik – listopad 2005 r.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42