Ponieważ innowacja jest kobietą! DARBOVEN IDEE GRANT 2006 – konkurs dla kobiet z kreatywnymi pomysłami na własną firmę

Jesteś kobietą i masz innowacyjny pomysł na własną firmę? A może niedawno wprowadziłaś taki pomysł w życie i stoisz na czele własnego przedsiębiorstwa? Jeśli tak, to twoja kreatywność i odwaga mogą zostać nagrodzone!


Albert Darboven, Prezes rodzinnej firmy J.J. Darboven GmbH & CO. ufunduje w tym roku, po raz pierwszy w Polsce, nagrodę DARBOVEN IDEE GRANT – wyróżnienie dla kobiet realizujących nowatorskie idee biznesowe. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy do 31 sierpnia przesłać na adres firmy wypełniony formularz zgłoszeniowy. Na laureatkę czeka nagroda w wysokości 60 tys. złotych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to dla niemieckiego przedsiębiorcy Alberta Darbovena znacznie więcej niż puste deklaracje. Jego firma od lat angażuje się w różne projekty społeczne. Od 1997 roku najważniejszą inicjatywą J.J. Darboven jest wyróżnienie przyznawane niemieckim kobietom, które stawiają pierwsze samodzielne kroki w biznesie.

W 2006 roku po raz pierwszy DARBOVEN IDEE GRANT przyznana zostanie również w Polsce. O nagrodę w wysokości 60 tys. zł ubiegać mogą się wszystkie kobiety, które planują stworzenie własnej firmy, bądź te panie, które kierują założonymi przez siebie przedsiębiorstwami nie dłużej niż 3 lata.

– Nietrudno zauważyć, że świat biznesu wciąż zdominowany jest przez mężczyzn. Przedsiębiorcze kobiety z niekonwencjonalnymi pomysłami na własną firmę napotykają w nim na wiele przeszkód, do których często doliczyć trzeba stereotypowe postrzeganie ich roli w społeczeństwie. A przecież kreatywność i duch przedsiębiorczości nie są cechami przypisanymi jednej płci. Poprzez DARBOVEN IDEE GRANT chciałbym wspierać i promować kobiety, które nie boją się realizować własnych pomysłów. Wiem, że w Polsce jest wiele odważnych kobiet i pragnę zachęcić je do działania – mówi Albert Darboven, fundator nagrody.

Oceny zgłoszeń i ostatecznego wyłonienia laureatki konkursu dokona międzynarodowe jury.

W jego skład wchodzą:

  • dr Irena Eris – Prezes Firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris,
  • W. Ewa Plucińska – Prezes Grupy Firm Doradczych EVIP,
  • dr Anita Plantikow – naukowiec i przedsiębiorca, członek jury niemieckiej edycji IDEE-Grant.

Przewodniczącym jury jest prof. dr dr Volker Schaub, mediolański adwokat, przewodniczący jury niemieckiej edycji IDEE-Förderpreis.

Honorowy patronat nad nagrodą objęły: prof. dr hab. Irena Lipowicz, Ambasador

– Przedstawiciel Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prof. dr Gesine Schwan, Rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Koordynator ds. Współpracy Niemiecko-Polskiej.

– Wiele polskich kobiet realizuje się w biznesie. Jesteśmy w europejskiej czołówce krajów z najwyższym odsetkiem pań na wysokich stanowiskach kierowniczych. W niektórych kręgach społecznych wciąż jednak panuje przekonanie, że przedsiębiorczość to męska sprawa. Inicjatywy takie jak DARBOVEN IDEE GRANT mają na celu promowanie biznesowej kreatywności kobiet i zachęcenie ich do przejścia na stronę pracodawców. Dzięki takim przedsięwzięciom może powstać wiele miejsc pracy, dlatego uważam, że należy je wspierać – mówi dr Irena Eris, członek jury nagrody.

Kryteria decydujące o zwycięstwie w konkursie to:

  • Stopień innowacyjności i oryginalności pomysłu
  • Osiągnięty lub przewidywany sukces rynkowy
  • Osobiste zaangażowanie w projekt
  • Liczba stworzonych miejsc pracy, względnie liczba planowanych zatrudnień

W Niemczech nagroda przyznawana jest od 1997 roku. Pomysły biznesowe nagrodzonych kobiet często bazują na ich osiągnięciach naukowych, ponieważ jednym z najważniejszych kryteriów konkursu jest innowacyjność. W 2003 roku główną nagrodę otrzymała lekarka Marita Stein-Konertz, założycielka firmy AutoTissue GmbH. Opracowała ona i opatentowała nowatorską technologię wykorzystywaną w operacjach przeszczepu zastawek serca. W 2005 roku zwyciężyła Birgit Mayer (WF Wabenfabrik GmbH). Jej firma produkuje płaty kartonu podobne do pszczelich plastrów przy wykorzystaniu papieru pochodzącego z recyclingu. Znajdują one zastosowanie m.in. w produkcji mebli oraz przemyśle samochodowym.

Formularze zgłoszeniowe DARBOVEN IDEE GRANT dostępne są na stronie internetowej www.darboven.pl. Kompletne zgłoszenia przesyłać można do 31 sierpnia 2006 na adres:

J.J. Darboven Poland Sp. z o.o.,

Kolejowa 54

84-230 Rumia.

Darboven

Początki firmy J.J.Darboven sięgają drugiej połowy XIX wieku. Właśnie w realiach dziewiętnastowiecznego Hamburga, w 1866 roku, jej założyciel – Johann Joachim Darboven rozpoczął swoją działalność handlową, koncentrując się w pierwszych latach na sprzedaży przypraw. W krótkim czasie jego pasją stał się jednak inny produkt – najwyższej jakości kawa. Obecnie na czele przedsiębiorstwa stoi Albert Darboven – przedstawiciel czwartego pokolenia kawowego klanu. W epoce globalizacji, nieustannych fuzji przedsiębiorstw i rozkwitu wielkich korporacji J.J.Darboven pozostaje firmą rodzinną, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu i doskonałej intuicji promuje najwyższą jakość produktów i usług. Od 13 lat firma J.J. Darboven obecna jest również w Polsce. Odbiorcami kaw premium IDEE Kaffee i Mövenpick są największe sieci handlowe w kraju.
W gastronomii natomiast najpopularniejszymi markami są Alfredo i Eilles. Kilka tysięcy polskich hoteli, restauracji, coffee shopów, kawiarni, pubów korzysta natomiast z oferowanej przez J.J.Darboven Poland usługi polegającej na dostarczaniu optymalnej dla każdego lokalu kombinacji PRODUKTU, MASZYNY, SERWISU i DORADZTWA. Od wiosny 2003 działa w firmie unikalna Akademia Kawy i Herbaty ALFREDO, która szkoli rocznie ok. 500 seminarzystów z kraju i zagranicy.

Dodatkowych informacji udzielają:

Partner of Promotion – Agencja Public Relations
Magdalena Kowalczyk,
tel. 0 22 858 74 58
m.kowalczyk@partnersi.com.pl

oraz

J.J. Darboven Poland,
tel. 0 58 671 21 71

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION