Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
„Sophie Scholl – Ostatnie dni” – przedpremierowy pokaz w Gdańsku
Z okazji otwarcia wystawy poświęconej antyhitlerowskiemu ruchowi „Biała Róża”, 13 października w Gdańsku odbędzie się przedpremierowa projekcja filmu „Sophie Scholl – Ostatnie dni”. Film, który opowiada historię najmłodszej uczestniczki tego ruchu, jest niemieckim kandydatem do Oskara. Organizatorami pokazu w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 są Goethe-Institut w Warszawie oraz Gdańskie Centrum Filmowe Neptun-Helikon-Kameralne przy współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
Akcja filmu dokumentuje ostatnie sześć dni życia najmłodszej uczestniczki antyhitlerowskiego ruchu „Biała Róża” – Niemki Sophie Scholl. Pełen realizmu scenariusz oparty został na odnalezionych stenogramach z jej przesłuchań. Sophie i jej brat Hans stanowili trzon powołanej i działającej w latach 1942-43 na Uniwersytecie Monachijskim grupy oporu. 18 lutego 1943 roku, podczas dystrybucji ulotek na Uniwersytecie w Monachium, oboje zostali aresztowani przez Gestapo. Po trzydniowych przesłuchaniach postawiono ich przed sądem i skazano na śmierć. Dzień po zatrzymaniu rodzeństwa Scholl w ręce Gestapo wpadł również ich kolega – Christoph Probst. Szkic antyhitlerowskiej ulotki jego autorstwa został znaleziony w kieszeni płaszcza Hansa Scholla. Hansowi nie udało się ochronić przyjaciela przed aresztowaniem i strasznym wyrokiem. Cała trójka została stracona 22 lutego w Monachium. W kilka miesięcy później ten sam tragiczny los spotkał również pozostałych członków „Białej Róży”, Alex Schmorell i Kurt Huber stracili życie 13 lipca, a Willy Graf 12 października 1943.
Dramatyczny los, jaki spotkał Sophie Scholl, jej brata i przyjaciół, jest kolejnym świadectwem bezsensu wojny. Budujące jest jednak to, że ci młodzi ludzie byli gotowi poświęcić tak wiele dla wartości, na których dzisiaj budujemy wspólną Europę – dla wolności i poszanowania ludzkiej godności. Swoim postępowaniem dali oni świadectwo największego człowieczeństwa powiedział Gregor Forschbach, attachée prasowy Ambasady Niemiec w Warszawie.
Film spotkał się z owacyjnym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Marc Rothemund, reżyser „Sophie Scholl – ostatnie dni”, otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię. Film otrzymał również pierwsze wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Natomiast kreacja stworzona na ekranie przez Julię Jentsch, znaną m.in. z filmu „Edukatorzy”, została wyróżniona nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki. Obraz jest również oficjalnym niemieckim kandydatem do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Polska premiera „Sophie Scholl – Ostatnie dni” zapowiadana jest na styczeń 2006 roku. Obraz Marca Rothemunda jest kolejnym filmem poświęconym ruchowi „Białej Róży”. Pierwszy z nich został wyreżyserowany w 1983 przez Michaela Verhoevena.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42