Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Osiągając to, co niemożliwe!
– Osiągając jutro to, co dziś niemożliwe, stwarzamy młodym ludziom przestrzeń rozwoju – to hasło przyświeca wrocławskiemu Domowi Spotkań im. Angelusa Silesiusa (DAS). Ten założony przez jezuitów ośrodek jest miejscem wymian jednoczących młodych Europejczyków. Tegoroczne spotkania organizowane są w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.
Już pod koniec stycznia, w dniach 29.01.2006 – 05.02.2006, odbędą się kreatywne warsztaty pt. „Wrocław wczoraj i dziś”. W ramach tych spotkań młodzież z Polski i Niemiec, wykorzystując techniki wideo, fotograficzne i teatralne, zmierzy się z problemami, historią oraz wielokulturowością miasta.
W kolejnym bloku polsko-niemiecki spotkań, który odbędzie się w dniach 26-31 marca, studenci wrocławskich uczelni oraz ich koledzy z Bielefeld spotkają się, by rozmawiać o potrzebie istnienia organizacji pozarządowych (tzw. NGO) oraz ich roli w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie „NGO – czy to naprawdę potrzebne?” jest kontynuacją owocnej polsko-niemieckiej współpracy.
Na wiosnę (22-28.04.2006) zaś zaplanowane jest spotkanie młodzieży z niemieckiego Hildesheim z uczniami z Sanoka. Podczas wspólnych warsztatów poruszone zostaną tematy trudnej wspólnej przeszłości, oraz sposobie przekazywania w polskich i niemieckich szkołach wiedzy o narodowym socjalizmie i II wojnie światowej.
Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu wspiera od początku swojego istnienia współpracę polsko-niemiecką, a szczególne ważną rolę w naszej działalności odgrywa Wrocław. Jest to wyjątkowe miasto dla obu narodów. Główny nacisk kładziemy na wymianę myśli młodych ludzi, na przełamywaniu uprzedzeń i wzmacnianiu sąsiedzkich pomostów w oparciu o chrześcijańskie wartości, bowiem dzisiejsza młodzież już dziś buduje na płaszczyźnie społecznej nową jakość relacji pomiędzy Polakami i Niemcami – powiedział o. Norbert Frejek, S.J., Dyrektor Domu Spotkań.
Od 1993 roku DAS organizuje oprócz działalności edukacyjnej wiele projektów skierowanych do młodzieży szkolnej i akademickiej. Uczestnicy mają okazję poszerzać swoją wiedzę i korzystać z pomocy pedagogicznej. Odbywały się m.in. szkolenia na temat Unii Europejskiej, społeczeństwa obywatelskiego oraz warsztaty filmowe. W 2003 roku DAS zwyciężył w konkursie Pro Publico Bono. Ponadto Dom Spotkań otrzymał status jednostki centralnej Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz jest ośrodkiem regionalnym programu Unii Europejskiej „Młodzież”. DAS włączył się czynnie w obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42