Współczesny Brecht w Warszawie

Nowa inscenizacja „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta zostanie wystawiona w warszawskim Teatrze Syrena 31 marca i 1 kwietnia 2006 roku. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.


Muzyczno-liryczna opowieść o miłości w przestępczym półświatku, choć po raz pierwszy została pokazana publiczności w 1928 roku, nadal zaskakuje ponadczasowym przekazem, bliskim doniesieniom codziennych gazet. Efekt ten podkreśla uwspółcześniony tekst i ponadczasowa scenografia. Musical „Opera za trzy grosze” do muzyki Kurta Weilla i na podstawie dzieła niemieckiego dramaturga Bertolta Brechta, wystawiany jest w Teatrze Syrena w reżyserii Laco Adamika.

Sztuka opowiada o zakazanej, pełnej dramatów miłości między londyńskim gangsterem Mackym Majchrem a Polly – córką króla żebraków Peachuma. W krytycznie przedstawionym świecie interesy bandytów mieszają się z interesami skorumpowanej policji.

Reżyserem przedstawienia jest Laco Adamik. W 1973 roku ukończył Wydział Reżyserii FAMU w Pradze. Od 1970 pracuje w Polsce jako reżyser filmowy, teatralny, operowy i telewizyjny. W 1993 roku nagrodzony za całokształt na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej.

Choreografię stworzył Jarosław Staniek, który tańcem zainteresował się na początku lat osiemdziesiątych, wykonując breakdance i taniec uliczny. Został pierwszym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie. W swoim dorobku ma m.in. przygotowywanie takich przedstawień, jak: „Hair”, „Szachy”, „Jesus Christ Superstar”, „Kombinat” czy „Opentaniec”.

Muzyka: Kurt Weill

Tłumaczenie tekstu i songów: Roman Kołakowski

Reżyseria: Laco Adamik

Scenografia i kostiumy: Barbara Kędzierska

Kierownictwo muzyczne: Wojciech Zieliński

Choreografia: Jarosław Staniek

Występują:

Krzysztof Tyniec/Jacek Bończyk,

Wiktor Zborowski/ Piotr Machalica,

Krystyna Tkacz/Bożena Krzyżanowska,

Marta Walesiak/Anna Gajewska,

Izabella Olejnik, Marta Górnicka,

Anna Antonowicz/Beata Jankowska-Tzimas,

Mariusz Czajka/Jacek Bończyk,

Przemysław Glapiński, Jacek Pluta, Mirosław Czyżykiewicz / Marcin Kołaczkowski, Marcin Piętowski i inni.

Czas trwania: 3 godz., 1 przerwa

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION