Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Wspomnienia listopadowej solidarności
W 175. rocznicę wybuchu powstania listopadowego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność 1830. Niemcy i Polacy po Powstaniu Listopadowym”. Wydarzenie pozwoli nam przypomnieć sobie o tym, jakie znaczenie miały polskie zrywy narodowościowe dla niemieckich sąsiadów, a także o solidarnej postawie Niemców wobec emigrujących z Polski powstańców. Wystawa jest jednym z ważniejszych punktów kalendarza obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Bohaterska postawa Polaków walczących o niepodległość przez lata wzbudzała wiele sympatii wśród europejskich społeczeństw. Fala emigracji, która wyruszyła z terenów Polski w drodze na Zachód, przeszła również przez państwa niemieckie, gdzie spotkała się z niezwykłą przychylnością obywateli. Mieszkańcy tych krajów okazali uciekinierom z polski wiele serca, starali się zadbać o chwile wytchnienia dla Polaków, którym nie udało się odzyskać utraconej państwowości. Niezwykłym świadectwem tych starań są eksponaty zgromadzone na wystawie przygotowanej wspólnie przez Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. Odwiedzający będą mieli szansę przekonać się, jakie znaczenie dla niemieckich sąsiadów miał polski zryw patriotyczny. Obok obrazów i grafik zaprezentowane zostaną również wycinki prasowe, pieśni, przykłady inicjatyw społecznych, oraz zapis historyczny polityki państw niemieckich względem sprawy polskiej w tym okresie.
– Polacy, pod względem swej patriotycznej postawy, zawsze byli przykładem dla innych, a bohaterska walka o tożsamość narodową miała dla polskiego społeczeństwa priorytetowe znaczenie. Myślę, że tegoroczna wystawa prezentowana na Zamku Królewskim będzie świetną okazją, by przypomnieć ten chlubny okres w kontaktach między naszymi narodami, kiedy umacniała się solidarność, chęć poznania i wzajemnego zrozumienia – mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.
W zbiorze obrazów, które podziwiać będziemy mogli na warszawskiej wystawie, znajdzie się słynne, symboliczne dzieło „Finis Poloniae” Dietricha Montena, przedstawiające księcia Józefa Poniatowskiego na białym koniu. Badacze malarstwa tego okresu podkreślają niezwykłą dbałość o szczegóły, jaką podczas tworzenia swojego dzieła wykazał się artysta. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie ujrzymy również pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu obraz „Napoleon konno wydający rozkazy” autorstwa jednego z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w polskim malarstwie, Piotra Michałowskiego.
Wystawa rozpoczyna się 29 listopada.
Rok Polsko-Niemiecki
Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42