Strona internetowa Roku Polsko-Niemieckiego: rekord popularności na pierwsze urodziny

190.000 wejść na stronę www.de-pl.info to dowód na stale rosnące zainteresowanie inicjatywą obu państw – w planach przedłużenie istnienia portalu.


Berlin/Warszawa, 2 marca 2006 – rok po uruchomieniu wspólna platforma internetowa Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 stała się ważnym portalem informacyjnym dla osób zainteresowanych wydarzeniami Roku, organizatorów i dziennikarzy. Dwujęzyczna strona Roku Polsko-Niemieckiego poszczycić się może obecnie ponad 190.000 odwiedzin w miesiącu, a tym samym ponad dziesięciokrotnym wzrostem popularności w ciągu roku. Po relaunchu w sierpniu/listopadzie 2005 roku portal stał się najważniejszą platformą Roku Polsko-Niemieckiego. Pod wrażeniem ilości informacji pozostaje m.in. przewodniczący niemieckiej partii SPD, Matthias Platzeck: „Wystarczy spojrzeć na stronę internetową Roku Polsko-Niemieckiego, a tym samym na listę wspólnych projektów aby przekonać się, jak zróżnicowane są obecnie stosunki polsko-niemieckie . Dwie interaktywne bazy informacji o wydarzeniach Roku umożliwiają ich łatwy przegląd.

Styczeń: 190.000 wejść na stronę

Po 12 miesiącach funkcjonowania strona www.de-pl.info jest ważną instytucją Roku Polsko-Niemieckiego. Jest też obecnie bardziej atrakcyjna niż kiedykolwiek. 190.000 wejść na stronę w styczniu 2006 to robiący wrażenie dowód na ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się ta nieprzeciętna prezentacja Roku. Jej zawartość i layout są stale udoskonalane. Od momentu uruchomienia strony, które nastąpiło 4 marca 2005 roku podczas wizyty ówczesnego ministra spraw zagranicznych Joschki Fischera w Warszawie, prezentuje ona bogaty program imprez polsko-niemieckiego roku kulturalnego.

Polsko-niemiecka baza informacji

Aby w odpowiedni sposób informować o tak dużej liczbie wystaw, koncertów, przedstawień i konkursów na stronie Roku umieszczono dwie bazy wydarzeń, które umożliwiają internautom szybkie odnalezienie interesujących ich projektów. Aby pośród ponad 1000 projektów wyszukać ten właściwy wystarczy skorzystać z interaktywnego kalendarza dla Polski lub Niemiec i zastosować zaawansowane funkcje wyszukiwania. Oprócz tego, na stronie znaleźć można różnorodne informacje o kraju sąsiada, jego regionach oraz o możliwościach ubiegania się o finansowe wsparcie projektów, i ogłoszenia o konkursach na projekty.

Do dyspozycji dziennikarzy oddano dział prasowy informujący o aktualnych terminach oraz prezentujący wiadomości backgroundowe. Znawcy stosunków polsko-niemieckich mogą natomiast sprawdzić swoją wiedzę w konkursie „.Ściana .

Wspólny Newsletter jako element uzupełniający

Około 1000 Polaków i Niemców zainteresowanych projektem subskrybuje dwujęzyczny wydawany co dwa tygodnie Newsletter.. Jest on obok strony internetowej dodatkowym źródłem informacji.

W Newsletterze znaleźć można wywiady z polskimi i niemieckimi prominentami (np. b. Prezydentem Miasta Bremy Hansem Koschnickiem czy publicystą Adamem Krzemińskim). Poza tym Newsletter prezentuje najważniejsze wydarzenia programu kulturalnego i informacje o Roku Polsko-Niemieckim. Polsko-niemiecka redakcja tworzy wspólnie zarówno Newsletter, jak i stronę internetową.

Planowane przedłużenie istnienia portalu po zakończeniu Roku Polsko-Niemieckiego

Oba nośniki informacji są cały czas rozwijane. Już w połowie marca mądre głowy będą mogły powalczyć o wyjazd dla dwóch osób do Berlina w kolejnym konkursie na stronie www.de-pl.info. Ogromna liczba różnorodnych imprez, które odbędą się już po oficjalnym zakończeniu Roku Polsko-Niemieckiego, skłaniają organizatorów Roku do zastanowienia się nad możliwością przedłużenia istnienia portalu także po maju 2006.

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 jest inicjatywą rządów obu krajów. Horst Köhler i Aleksander Kwaśniewski przejęli honorowy patronat nad projektem i uroczyście zainicjowali Rok podczas koncertu w Berlinie, 30 kwietnia 2005 roku. Tym samym Rok łączy dwa ważne wydarzenia w historii obu krajów: 60 rocznicę zakończenia wojny obchodzoną 8 maja 2005 roku i 15. rocznicę podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o stosunkach dobrosąsiedzkich i przyjaznej współpracy, którą świętować będziemy 17 czerwca 2006 roku. Do wiosny 2006 roku w obu krajach odbędzie się ponad 1000 imprez w dziedzinie kultury, nauki, gospodarki i polityki.

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION