Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Dyrektywa 2002/91/WE
W krajach należących do Wspólnoty Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem dyrektywy 2002/91/WE z 16 grudnia 2002 roku dotyczącej efektywności energetycznej budynków. Dyrektywa ma być wdrożona we wszystkich krajach Unii Europejskiej, z zachowaniem 3 letniego okresu przejściowego, do 4 stycznia 2006 roku.
W przypadku pełnego wprowadzenia w życie dyrektywy unijni eksperci przewidują, oprócz obniżenia zużycia energii w UE, również dodatkowe korzyści wynikające z redukcji emisji dwutlenku węgla o około 220 mln ton. Potencjalna redukcja emisji tego gazu do 2010 roku jest szacowana na 35-45 mln ton rocznie.
Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, jest narzędziem, dzięki któremu wpływając na ograniczenie zapotrzebowania na energię kraje Unii mogą:
- zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne,
- zredukować uzależnienie od zewnętrznych dostawców energii,
- poprawić konkurencyjność swojej gospodarki.
Podstawowym celem dyrektywy jest promowanie poprawy efektywności energetycznej zarówno nowych jak i istniejących budynków (o powierzchni większej niż 1.000 m2) poddawanych znaczącej modernizacji.
Badania oraz doświadczenie potwierdzają istnienie dużego potencjału możliwych oszczędności energii w sektorach budownictwa mieszkaniowego i publicznego (biura, obiekty handlu hurtowego i detalicznego, hotele, restauracje, szkoły, szpitale, itp., z wyłączeniem budynków przemysłowych). Obecnie więcej niż 40% zużycia energii w UE przypada na sektory mieszkaniowy i publiczny. W sektorze budownictwa mieszkaniowego najwięcej energii wykorzystuje się na ogrzewanie pomieszczeń (57%) oraz ogrzewanie wody (25%). W sektorze budownictwa publicznego zużycie to jest minimalnie niższe: ogrzewanie pomieszczeń pochłania 52% energii, a na ogrzewanie wody – około 9%.
Zgodnie z zapisami dyrektywy kraje członkowskie powinny:
- Określić wymagania i system oceny efektywności energetycznej budynków.
- Określić minimalne wymagania dotyczące efektywności energetycznej w odniesieniu do nowych budynków oraz dużych budynków istniejących, podlegających większej modernizacji.
- Wprowadzić system certyfikacji Efektywności Energetycznej budynków, z obowiązkowymi certyfikatami charakterystyki energetycznej, którymi stopniowo obejmowane będą wszystkie budynki.
- Przeprowadzać systematyczną kontrolę kotłów i systemów klimatyzacji w budynkach.
- Przeprowadzać przegląd i zwiększać wymagania ochrony cieplnej budynków co najmniej raz na pięć lat
Zgodnie z dyrektywą certyfikat efektywności energetycznej powinien być dostępny zawsze przy wznoszeniu, sprzedaży lub wynajmie budynków. W przypadku budynków o całkowitej powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2, zajmowanych przez władze publiczne oraz instytucje świadczące usługi publiczne, świadectwo to musi być umieszczone w widocznym miejscu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach certyfikacji efektywności energetycznej Państwa członkowskie UE mogą ubiegać się o dodatkowe 3 lata na wprowadzenie nowych wymagań, jeśli są w stanie udokumentować brak odpowiednio wykształconych kadr do wykonania tych zadań. Nie dotyczy to Polski, w której od lat działa liczna kadra wykwalifikowanych audytorów energetycznych, świetnie zaznajomionych z problematyką oszczędności energii w budynkach. Dzięki temu nasz kraj będzie mógł w pełni i bez zwłoki wykorzystać możliwości, nowych przepisów.
Specjaliści Rockwool wskazują na jeden z ważnych aspektów ekonomicznych wprowadzenia dyrektywy. „Certyfikat zawierający dane o zapotrzebowaniu na energię, a zwłaszcza na ciepło do ogrzewania stanie się ważnym dokumentem przy sprzedaży i wynajmie budynków, mieszkań, biur i pomieszczeń użytkowych, wpływając wyraźnie na osiągane ceny. Każdy właściciel będzie zainteresowany budynkiem efektywnym energetyczne. Badania i praktyka potwierdzają, że wełna mineralna jest jednym z najlepszych izolatorów zapobiegających stratom energii w budownictwie. W wielu przypadkach efektywność energetyczną budynek osiągnie poprzez zastosowanie najprostszej metody, czyli ocieplenie ścian i poddaszy odpowiednią grubością tego materiału” – mówi Maciej Mosiądz, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego Rockwool Polska.
Nad wdrożeniem dyrektywy w naszym kraju intensywne prace prowadzi Ministerstwo Infrastruktury. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać zgodnie z założeniami – w styczniu 2006 roku.
Kontakt:
Maria Dreger, tel: 601 313 326, mail: maria.dreger@rockwool.pl
Rockwool
Informacje dodatkowe: Grupa Rockwool Polska rozpoczęła działalność produkcyjną w Polsce wraz ze sprywatyzowaniem fabryki w Cigacicach – w czerwcu 1993 roku. W roku 1996 Rockwool uruchomił produkcję w drugim zakładzie w Małkini. Obie fabryki, z 6 liniami produkcyjnymi, zostały gruntownie zmodernizowane i produkują wełnę mineralną służącą jako izolacje termiczna, akustyczna i przeciwpożarowa w budowinictwie ogólnym oraz instalacjach technicznych. W ciągu 11 lat działalności w Polsce firma Rockwool Polska zainwestowała ponad 400 mln złotych w obie polskie fabryki. Zarówno fabryki w Cigacicach jak i w Małkini zostały uznane za najbardziej wydajne zakłady Grupy Rockwool, a strategia marketingowa polskiego oddziału za najbardziej skuteczny plan strategiczny roku 2001. W październiku 2001 roku British Standards Institution przyznała Rockwool Polska certyfikat ISO 9001. Stanowi on dowód, że System Zarządzania Jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy BSI ISO 9001:1994. System obejmuje wszystkie ważniejsze obszary działalności firmy. W roku 2003 firma uzyskała także certyfikat zarządzania jakością 9001:2000. Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenia standardów ekologicznych samych produktów izolacyjnych Rockwool Polska został dwukrotnie uhonorowany przez Ministra Środowiska tytułem „Lidera Polskiej Ekologii” – w roku 2001 w kategorii „przedsiębiorstwo” i w roku 2003 w kategorii „wyrób”. Rockwool Polska osiągnął pozycję krajowego lidera materiałów izolacyjnych. Stało się to możliwe dzięki dokonanym przez firmę inwestycjom – technologicznym i badawczym oraz – przede wszystkim – dzięki dostrzeżeniu przez polskich wykonawców doskonałych parametrów użytkowych wełny mineralnej Rockwool. W serii otrzymanych nagród, tytułów i wyróżnień najnowsze są dwa, uzyskane podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych BUDMA 2004 – tytuł „Izolacji Roku” w kategorii „izolacyjne materiały budowlane” dla sufitu podwieszanego SOFIT oraz znak „Produktu Przyjaznego Architektirze 2004-2005” dla systemu płyt spadkowych DACHROCK SPS. Produkty firmy izolują od zimna i hałasu wiele obiektów w Polsce. Wełna mineralna chroni już nie tylko dziesiątki tysięcy domów, ale wygrywa w przetargach na izolacje kilkuset największych obiektów. Warto wspomnieć choćby Metropolitan – „Najlepszy Biurowiec Świata” według uczestników tegorocznych targów nieruchomości w Cannes. Dodatkowych informacji udziela: Aleksandra Ciesielska tel.: 68 385 01 24 mail: aleksandra.ciesielska@rockwool.com Joanna Józefiak tel.: 22 858 74 58 mail: j.jozefiak@partnersi.com.pl