PRZYSTANEK KULTURALNY: Szczecin & Poznań – Running Gag

„Running Gag” to dwie wystawy artystów z Polski i Niemiec poświęcone współczesnej sztuce humoru z obu krajów. Od 12 kwietnia w Szczecinie publiczność obejrzy „best of…” polskiej i niemieckiej karykatury, w Poznaniu zaś „3×2” – ekspozycję składającą się z prac współczesnych, młodych rysowników, która rozpocznie się 19 kwietnia. Oba wydarzenia uświetniają obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.


Wystawy „best of” oraz „3×2” to oryginalne, całościowe spojrzenie na humor z Polski i Niemiec począwszy od lat sześćdziesiątych aż po czasy współczesne.

Prezentowana w Szczecinie wystawa „best of” zaprezentuje dzieła najlepszych autorów komiksów, malarzy i karykaturzystów zajmujących się sztuką humorystyczną czasów powojennych z obu krajów. W pracach, ukazujących z różnych perspektyw korzenie i rozwój tej specyficznej sztuki, wzajemnie przenikają się komizm, krytyka, karykatura, zaduma i komiks.

Artyści prezentowani w ramach „best of”:

  • z Polski: Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Andrzej Czeczot, Jacek Gawłowski, Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, Henryk Sawka, Janusz Stanny;
  • z Niemiec: F. W. Bernstein, Greser & Lenz, Rudi Hurzlmeier, Ernst Kahl, Bernd Pfarr, Rattelschneck, F. K. Waechter.

Tydzień później, tj. 18 kwietnia, w Poznaniu otwarta zostanie wystawa „3×2” – Polska, Niemcy, Polska-Niemcy – nowy trend w komiksach. Prace par artystów – rysowników komiksów – stworzą interesujące zestawienie dorobku przedstawicieli stosunkowo młodego stylu sztuki humoru – komiksu. Nazwa wystawy nawiązuje do sposobu prezentowania zebranych rysunków. Parę polską stworzą Andrzej Lichota i Tomasz Niewiadomski; para z Niemiec to Martin Perscheid i Joscha Sauer; parą „Polska-Niemcy”, która ma charakter łączącego ogniwa, będą Martin Zak i Adam Trepczyński. Obaj rysownicy z pochodzenia są naszymi rodakami, ale mieszkają i odnoszą sukcesy w kraju sąsiadów. Ekspozycja charakteryzuje się ostrym humorem i śmiałymi liniami sześciu artystów. „3×2” to także aktualne spojrzenie na pokrewieństwa i rozbieżności polskiej i niemieckiej sztuki komiksu.

Szczególne podziękowania należą się kuratorom:

Martinowi Sonntagowi (Caricatura Galerie für Komische Kunst w Kassel) i

Markowi Wojciechowi Chmurzyńskiemu (Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie)

Szczecin – wystawa „best of”

Wernisaż: 11 kwietnia, godz. 17:00

Czas trwania: 12.04 – 2.05.2006

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, Szczecin

Otwarte: wt. – niedz., godz. 10:00 – 18:00

Poznań – wystawa „3×2 :

Wernisaż: 18 kwietnia, godz. 17:00

Czas trwania: 19.04 – 09.05.2006

Miejsce: Galeria Szyperska

ul. Szyperska 2, II p., Poznań

Otwarte: wt.- niedz., godz. 10:00 – 17:00

„Running Gag” to część projekt „W drodze na spotkanie”- „Unterwegs Zur Begegnung” przygotowanego na zakończenie Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. W jego ramach 10 kwietnia wyruszy z Berlina w sześciotygodniową podróż oryginalnie wyposażony piętrowy autobus z młodymi Niemcami na pokładzie oraz mnóstwem fascynujących projektów. Na jego trasie znajdą się: Szczecin, Poznań, Łódź, Lublin, Rzeszów, Kraków, Zgorzelec, Wrocław i Katowice. Na koniec autobus zawita do Warszawy na oficjalne otwarcie 51. Międzynarodowych Targów Książki.

Rok Polsko-Niemiecki

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec – Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info Dodatkowych informacji udzielają: Ambasada Niemiec w Warszawie Dział Prasowy – Kontakt z mediami dr Gregor Forschbach pr-1@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 730 fax: 22 58 41 729 Dział Kultury Waldemar Czachur ku-4@wars.diplo.de tel.: 22 58 41 766 fax: 22 58 41 769 Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Hubert Archiciński de-pl@ambasadaniemiec.pl tel.: 22 858 74 58 fax: 22 648 42 42

POWERED BY PARTNER OF PROMOTION